Hudba On Air30. července  2012 v 13:30  

Žlutozelené období Baroness

Své třetí elpíčko právě u Relapse Records vydávají američtí Baroness. Následník „červené" a „modré" desky se jmenuje Yellow & Green – a jak naznačuje název, jde hned o dvojalbum. Krátce před pražským koncertem Baroness, který proběhne v pátek 3. srpna v klubu 007, jsme se aktuálnímu nosiči podívali na žlutozelený zoubek.

Baroness jsou jednou z řady současných metalových kapel, kterým jako by vlhké a horké klima města Savannah v americké Georgii vysloveně svědčilo, takže se tu líhnou skoro po tuctech. Na okraj budiž řečeno, že jsou taky jedním z horkých kandidátů na nejhloupější název v rámci žánru – naštěstí má jejich hudba k zábavovému hard-rocku, který by si našinec u plakátu s nápisem Baronka mohl snadno představil, na hony daleko. 

Stejně daleko ovšem má k nálepce sludge metal, která bývá Baroness často nepřesně přiřazována, nicméně je v jejich případě hrubě zavádějící. Sludge je sice na jihovýchodě USA poměrně populární, ale ve srovnání s drtivě pomalými a špinavými monstry z bažin undergroundu působí sofistikovaní a mainstreamově solidní Baroness jako partička z nedělní školy. Adekvátnější by byla pomyslná škatule „adult metal“, moderně a inteligentně pojatý hevík říznutý progem, který spíš než pubertálního rozhárance potěší jeho zklidněného taťku. 

Baroness – Yellow & Green - Foto:  Relapse Records

Baroness – Yellow & GreenFoto:  Relapse Records

Ten ovšem kvarteto ze Savannah na aktuálním albu dovádí téměř k virtuozitě. Z dřívějška asi víte, že tady se nekonají žádné extrémní, syrové emoce nebo instrumentální exhibice. I tahle dvojdeska si mnohem spíš pohrává s atmosférou a vypiplanou strukturou skladeb. Yellow & Green (stejně jako předchozí Blue Record) produkoval John Congleton – a na precizně propracovaných zvukových texturách je to znát. Ne, že by Baroness neuměli pořádně dupnout na booster, ale celkově si album říká spíš o soustředěný poslech s kvalitními sluchátky než o namáčení skalpu v pivu. 

Žlutá je konfliktním symbolem radostí a štěstí na jedné straně a zbabělosti a zrady na druhé, zelená je barvou života, přírody a obnovy. Obě zhruba pětatřicetiminutové části dvojalba jsou si ale náladou celkem podobné, v té druhé možná převládají reflexivní, lamentační polohy nad přímočarou energií, která víc hýbe úvodním diskem. Frontman Baroness John Dyer Baizley (autor nezbytného vampýrsko-muchovského designu obalu) nicméně doporučuje oddělený poslech. 

Po úspěchu obou předchozích elpíček – Red Album bylo zvoleno nahrávkou roku 2007 podle časopisu Revolver a Blue Record totéž podle magazínu Decibel dva roky nato – je celkem jasné, že Yellow & Green je další adept na horní příčky podobných žebříčků. A ve svém ranku zcela oprávněně. 

Baroness – Yellow & Green (Relapse Records, 2012) 

Linky:
www.baronessmusic.com
www.facebook.com/yourbaroness
www.twitter.com/yourbaroness
www.Relapse.com 

Autor:  Robert Candra

Nové články v rubrice

 • 2. září  2014 v 13:20     FotogalerieAudio  rubrika: Hudba On Air

  Blonde Redhead: Škoda každé noty, která padne vedle

  Blonde Redhead začali už před více než dvěma dekádami jako trochu divný shoegaze kvartet, aby se ve zlaté éře labelu Touch and Go stali špičkou chytrého nezávislého popu, dlouho předtím, než si kdokoliv pomyslel, že...

   
 • 1. září  2014 v 17:20     Audio  rubrika: Hudba On Air

  Rustieho nový jazyk postrádá novotvary

  Skotský producent Rustie je jednou z klíčových postav dnešní futuristické beatovědy. Jeho debutové album Glass Swords v roce 2011 bez nadsázky předběhlo svou dobu – a s jeho následky se klubová scéna potýká dodnes,...

   
 • 1. září  2014 v 14:00     Audio  rubrika: Hudba On Air

  Monikino Kino: Seznámili jsme se na MySpace, když „dofrčoval“

  Rovnou ze zkoušky z němčiny přišla na rozhovor do Radia Wave Monika Midriaková. Společně s Petrem Markem představili svůj československý elektropopový projekt Monikino Kino, který vydal 1. září debutové album Prázd...

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas