Hudba On Air30. července  2012 v 13:30  

Žlutozelené období Baroness

Své třetí elpíčko právě u Relapse Records vydávají američtí Baroness. Následník „červené" a „modré" desky se jmenuje Yellow & Green – a jak naznačuje název, jde hned o dvojalbum. Krátce před pražským koncertem Baroness, který proběhne v pátek 3. srpna v klubu 007, jsme se aktuálnímu nosiči podívali na žlutozelený zoubek.

Baroness jsou jednou z řady současných metalových kapel, kterým jako by vlhké a horké klima města Savannah v americké Georgii vysloveně svědčilo, takže se tu líhnou skoro po tuctech. Na okraj budiž řečeno, že jsou taky jedním z horkých kandidátů na nejhloupější název v rámci žánru – naštěstí má jejich hudba k zábavovému hard-rocku, který by si našinec u plakátu s nápisem Baronka mohl snadno představil, na hony daleko. 

Stejně daleko ovšem má k nálepce sludge metal, která bývá Baroness často nepřesně přiřazována, nicméně je v jejich případě hrubě zavádějící. Sludge je sice na jihovýchodě USA poměrně populární, ale ve srovnání s drtivě pomalými a špinavými monstry z bažin undergroundu působí sofistikovaní a mainstreamově solidní Baroness jako partička z nedělní školy. Adekvátnější by byla pomyslná škatule „adult metal“, moderně a inteligentně pojatý hevík říznutý progem, který spíš než pubertálního rozhárance potěší jeho zklidněného taťku. 

Baroness – Yellow & Green - Foto:  Relapse Records

Baroness – Yellow & GreenFoto:  Relapse Records

Ten ovšem kvarteto ze Savannah na aktuálním albu dovádí téměř k virtuozitě. Z dřívějška asi víte, že tady se nekonají žádné extrémní, syrové emoce nebo instrumentální exhibice. I tahle dvojdeska si mnohem spíš pohrává s atmosférou a vypiplanou strukturou skladeb. Yellow & Green (stejně jako předchozí Blue Record) produkoval John Congleton – a na precizně propracovaných zvukových texturách je to znát. Ne, že by Baroness neuměli pořádně dupnout na booster, ale celkově si album říká spíš o soustředěný poslech s kvalitními sluchátky než o namáčení skalpu v pivu. 

Žlutá je konfliktním symbolem radostí a štěstí na jedné straně a zbabělosti a zrady na druhé, zelená je barvou života, přírody a obnovy. Obě zhruba pětatřicetiminutové části dvojalba jsou si ale náladou celkem podobné, v té druhé možná převládají reflexivní, lamentační polohy nad přímočarou energií, která víc hýbe úvodním diskem. Frontman Baroness John Dyer Baizley (autor nezbytného vampýrsko-muchovského designu obalu) nicméně doporučuje oddělený poslech. 

Po úspěchu obou předchozích elpíček – Red Album bylo zvoleno nahrávkou roku 2007 podle časopisu Revolver a Blue Record totéž podle magazínu Decibel dva roky nato – je celkem jasné, že Yellow & Green je další adept na horní příčky podobných žebříčků. A ve svém ranku zcela oprávněně. 

Baroness – Yellow & Green (Relapse Records, 2012) 

Linky:
www.baronessmusic.com
www.facebook.com/yourbaroness
www.twitter.com/yourbaroness
www.Relapse.com 

Autor:  Robert Candra

Nové články v rubrice

 • 28. listopadu  2014 v 13:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Kaplanům zvoní ve věži a nezní to vůbec špatně

  Skupina muzikantů okolo kapely Vložte kočku začíná připomínat hudební mafii. Houslista a zpěvák Jiří Konvalinka hraje ještě v projektu Mutanti hledaj východisko, klavírista Tomáš Kubín pečuje o postrockové Ufajr, Cyril...

   
 • 28. listopadu  2014 v 11:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Noiseová alchymie pardubického obsedante! na disketě nebo cédéčku

  Pokud se ve městě nic neděje nebo vám hudba servírovaná místními kluby nesedí, zbývá vám buď propadnout zoufalství, nebo vytvořit si kulturu podle svých měřítek. Jedním z těch, kteří jenom nenadávají, jak je všechno...

   
 • 27. listopadu  2014 v 13:20     AudioVideo  rubrika: Hudba On Air

  Ariel Pink je mrtev. Ať žije Ariel Dickhead!

  Král outsiderů Ariel Pink působí trochu jako dvousečná zbraň – prakticky každá jeho deska za posledních několik let výrazně bodovala ve výročních žebříčcích nejlepších nahrávek toho kterého roku, kvůli svým nevybíravým...

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas