Chelsea Wolfe

Chelsea Wolfe - Foto: Charlene Bagcal, Oficiální stránka Chelsea Wolfe

Chelsea WolfeFoto: Charlene Bagcal, Oficiální stránka Chelsea Wolfe

Kalifornská zpěvačka a skladatelka Chelsea Wolfe, která svoji hudbu ráda označuje za doom-folk, vnáší na scénu dávno zapomenuté motivy.

Písničkářka, která začala první písně skládat už v devíti letech, totiž zásadním způsobem pochybuje o samotném smyslu hudby. Dlouhou dobu se za muzikantku vůbec nepovažovala a jediným důvodem, proč se nakonec rozhodla jít po cestě hudby dál, byl prý její vnitřní hlas, který jí našeptával, ať to nepřestává zkoušet. Intuice a klíčová role autorčina podvědomí jsou zásadní prvky, na kterých staví svoji tvorbu. 

Chelsea Wolfe - Foto: Charlene Bagcal, Oficiální stránka Chelsea Wolfe

Chelsea WolfeFoto: Charlene Bagcal, Oficiální stránka Chelsea Wolfe

Tenhle svůj postoj vysvětluje právě používáním slova doom – kromě osudovosti je v něm ale zakódována i atmosféra jejích skladeb, která je jako jedovatý lektvar umíchána z okultistických ingrediencí, potemnělé vizuality a všudypřítomného pocitu apokalypsy. Na soudný den ostatně odkazuje i název její druhé desky, Apokalypsis, kterou v roce 2011 vydal label Pendu Sound Recordings. Portrét zpěvačky na obalu alba připomíná sukubu, tedy astrálního démona-ženu, který pohlavně svádí muže a postupem času je zabíjí. Úvodní skladba, sotva půlminutová Primal / Carnal, tohle čtení jenom podtrhuje – Chelsea Wolfe na ní otevírá album hrdelním řevem. 

Zpěvačka, která se odvolává na Black Sabbath nebo Davida Lynche, zahájila svoji kariéru vydáním desky The Grime And The Glow v roce 2010. Už nějakou dobu předtím se ale profilovala jako autorka, která stojí v opozici současné vlně psychedelického indie rocku těžícího z prosluněné nálady 60. let. Naopak se dá svojí estetikou zařadit třeba k anglickému písničkáři Mattu Sweetovi, který pod jménem Boduf Songs už sedm let rozšiřuje hranice akustického folku směrem k biblické zkáze. Přestože se Chelsea Wolfe skrývá za pečlivou image, rozhodně to u ní není manýra nebo pouhá hra. Všechny ty vizuální hrátky totiž vyvěrají z hlubokého přesvědčení. Mimochodem, Chelsea Wolfe není umělecký pseudonym, ale pravé jméno. 

Nové články v rubrice

 • 23. září  2013 v 10:00       rubrika: Interpreti

  Chvrches

  Ani ne dva roky od svého vzniku stanula skotská trojice Chvrches před šedesáti tisícovým stadionem San Siro v Miláně.

   
 •  Video

  London Grammar

  „Jsou jako The XX, které si můžete přivést domů a představit je rodičům, aniž byste poslouchali hudrování nebo trapné ticho u večerního stolu,“ definuje tvář debutujících mladíků London Grammar Paul Lester, redaktor...

   
 •  Video

  Factory Floor

  Factory Floor je kapela z Londýna, která hraje temnou elektroniku. Od začátků v roce 2005 jim jde o hypnotickou a hlučnou hudbu. Jejich repetitivní synth noir zpočátku vyvolával odkazy na Joy Division nebo The Fall....

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace