EMA

EMA - Foto: Seve Martinez

EMAFoto: Seve Martinez

Dějiny moderní hudby nám ukazují, že největší inspirace občas může vzejít z rozkladu. V případě Eriky M. Andersenové alias EMY byl spouštěčem prudké kreativity rozpad jejích kapel Amps For Christ a především Gowns, která ve svých skladbách kloubila vlivy punku, folku a noisu. Jistou katarzí se v roce 2011 stává její debut s výmluvným názvem Past Life Martyred Saints.

Kdo je EMA? Rozhodně žádné emo: vyrostla v barech a pobořených krchovech Jižní Dakoty na severu amerického středozápadu. Její geny sahají až k nemilosrdným vikingským válečníkům. Měří 182 cm. Miluje jukebox. 

EMA - Foto: Erika M. Anderson

EMAFoto: Erika M. Anderson

Nyní už losangelská rezidentka EMA si svou sólovou prvotinu nahrála sama v obýváku, ale zároveň tu dokazuje, jaká se v ní skrývá perfekcionistka. Její posedlostí zůstávají rozličné produkční techniky a modely nahrávání, a také proto jednotlivé skladby na desce Past Life Martyred Saints volně přecházejí mezi lo-fi a hi-fi soundem. Každopádně v její tvorbě není místo pro předstírání a pózy - její muzika je věrným přenesením úzkostných stavů ženy, která ve svém životě prošla a stále prochází mnoha kritickými okamžiky. 

Někdo říká, že EMA je tak trochu Cat Power řízlá divoženkou Santigold a Lydií Lunch najednou. Jinému zase asociuje nejrannější fázi Courtney Love či postmoderní inkarnaci Patti Smith.
 

Autor:  Aleš Stuchlý

Nové články v rubrice

 • 23. září  2013 v 10:00       rubrika: Interpreti

  Chvrches

  Ani ne dva roky od svého vzniku stanula skotská trojice Chvrches před šedesáti tisícovým stadionem San Siro v Miláně.

   
 •  Video

  London Grammar

  „Jsou jako The XX, které si můžete přivést domů a představit je rodičům, aniž byste poslouchali hudrování nebo trapné ticho u večerního stolu,“ definuje tvář debutujících mladíků London Grammar Paul Lester, redaktor...

   
 •  Video

  Factory Floor

  Factory Floor je kapela z Londýna, která hraje temnou elektroniku. Od začátků v roce 2005 jim jde o hypnotickou a hlučnou hudbu. Jejich repetitivní synth noir zpočátku vyvolával odkazy na Joy Division nebo The Fall....

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace