Rolo Tomassi

Rolo Tomassi (Eurosonic) - Foto: Stanislav Soukup

Rolo Tomassi (Eurosonic)Foto: Stanislav Soukup

Pětice z ocelářského Sheffieldu nese pravopisně mírně upravené fiktivní jméno postavy z filmu L. A. Přísně tajné. Detektiv jím označuje typ zločince, který je přesvědčen, že mu zločiny vždycky projdou.

A téhle talentem až nespravedlivě obdařené mladičké partě zřejmě taky projde leccos. Nejenže ve svých průměrných dvaceti letech zcela samozřejmě předvádí instrumentální výkony na hranici uvěřitelnosti, ale stačili už na sebe strhnout pozornost hudebního tisku a propašovat své výbušné kompozice do rádií, která by se jinak takhle tvrdé hudbě spíš obloukem vyhnula. 

Rolo Tomassi vznikli v roce 2005, kdy jim bylo mezi čtrnácti a šestnácti lety. Dodnes vzpomínají na koncert v Birminghamu, kdy 18 bylo pouze dvěma z nich. Do klubu tedy směli jenom bubeník a kytarista, všichni ostatní museli hrát odkudsi zvenku. Kontrast mezi sofistikovanou bestialitou hudby a nízkým věkem jejích tvůrců je nejmarkantnější u zpěvačky Evy Spence. Její tvářičku byste si s pekelnými hardcorovými vokály asi jinak spojili jen těžko. 

Rolo Tomassi - Foto: Tom Barnes

Rolo TomassiFoto: Tom Barnes

Kapela, jejímž hudebním mozkem je kytarista Joe Nicholson, přiznává inspiraci například takovými Dillinger Escape Plane nebo Mars Volta. Jejich math-corové rovnice o mnoha neznámých jsou prosvětlovány jazzovými momenty, zběsilá metalová jízda se mrknutím oka mění v nezastavitelný horror-trip. Drtivou mašinerii riffů odlehčují neobvyklé klávesové party, které kapele vysloužily ironické stylové nálepky jako spazzcore nebo casiogrind, na něž jsou Rolo Tomassi už poněkud alergičtí. Pokud se mají v rozhovorech sami nějak oškatulkovat, shodnou se na označení progressive hardcore. 

Rolo Tomassi stihli na pulty poslat eponymní EP z roku 2006 u Holy Roar a loňskou debutovou LP lahůdku Hysterics u Hassle Records. Já bez váhání vsadím své (zatím imaginární) naslouchátko, že tihle sotva postpubescentní maniaci o sobě dají ještě po čertech nahlas vědět. 

Myspace Rolo Tomassi 

Autor:  Robert Candra

Nové články v rubrice

 • 23. září  2013 v 10:00       rubrika: Interpreti

  Chvrches

  Ani ne dva roky od svého vzniku stanula skotská trojice Chvrches před šedesáti tisícovým stadionem San Siro v Miláně.

   
 •  Video

  London Grammar

  „Jsou jako The XX, které si můžete přivést domů a představit je rodičům, aniž byste poslouchali hudrování nebo trapné ticho u večerního stolu,“ definuje tvář debutujících mladíků London Grammar Paul Lester, redaktor...

   
 •  Video

  Factory Floor

  Factory Floor je kapela z Londýna, která hraje temnou elektroniku. Od začátků v roce 2005 jim jde o hypnotickou a hlučnou hudbu. Jejich repetitivní synth noir zpočátku vyvolával odkazy na Joy Division nebo The Fall....

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace