Spartakiáda - unikát československého kolektivismu

21. leden 2010

Od poslední československé spartakiády uplyne letos čtvrt století. Spartakiády představovaly svého času světový unikát. Jak říká historik Petr Roubal, který byl hostem spartakiádního vydání pořadu Klystýr, nikde jinde na světě se synchronizovaný pohyb cvičenců neprováděl v takovém měřítku a nestal se předmětem tak systematické politické manipulace.

Na spartakiádu v roce 1960 například nacvičovalo více než 1 200 000 lidí. Náklady na přípravu spartakiád byly obrovské. V roce 1980 dosáhly výdaje celkem 637 milionů Kčs, což znamenalo, že rozpočet jedné spartakiády převyšoval náklady na mzdy jednoho tisíce průměrných zaměstnanců po dobu dvaceti let. Proč se vůbec komunistický režim uvolil investovat tak obrovské částky peněz do nacvičování masových prostocviků? Co si režim od spartakiád sliboval? A s jakou odezvou se spartakiády setkávaly u tehdejší veřejnosti? To už se dozvíte z pořadu Klystýr.

autoři: Ivana Veselková , Susana
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.