Klystýr6. prosince  2011 v 21:00  

Kudy ven z bludného kruhu sociálního vyloučení

Sociálně vyloučení - Foto: Stock Exchange

Sociálně vyloučeníFoto: Stock Exchange

Na téma sociální vyloučení jsme se podívaly očima Jana Černého, dlouholetého terénního pracovníka a současného šéfa integračních programů společnosti Člověk v tísni. Ptaly jsme se ho nejen na to, jak z bludného kruhu sociálního vyloučení ven.

Jan Černý má bohaté zkušenosti v oblasti sociální práce, a to hned s několika cílovými skupinami. Do terénu se v sociálně vyloučené lokalitě v Ústí nad Labem dostal v roce 1999, tedy přesně v době, kdy se na region řítila vlna propouštění, uzavírání továren a krachu velkých podniků. 

Na téma sociálního vyloučení se tak dívá trochu jinak, s odstupem více než deseti let a s bohatými zkušenostmi z práce v terénu. Za tu dobu se totiž ukazuje, že kruh sociálního vyloučení má způsob, jak ho rozplést, a tím je podpora vzdělávání. Jako jinde v Evropě totiž i u nás platí, že děti rodičů, kteří nedokončili ani základní školu, skončí dost podobně. Bez potřebného vzdělání budou těžko shánět práci a ještě hůř ze sebe smazávat už předpřipravené označení těch, kteří žijí na okraji společnosti. 

 

Kudy ven z bludného kruhu sociálního vyloučení: Rozhovor s Janem Černým, vedoucím integračních programů společnosti Člověk v tísni

Vložit na svůj web

Pořad: Klystýr  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: vysíláno do dubna 2012  
 

Nové články v rubrice

 • 20. března  2012 v 21:00     Audio  rubrika: Klystýr

  Jan Patočka očima filozofa Jana Sokola

  Uplynulo 30 let od smrti jednoho z největších českých filozofů, který vstoupil do českých dějin nejen jako žák a pokračovatel Edmunda Husserla a Martina Heideggera, ale taky jako velký bojovník za svobodu a proti komunistické...

   
 • 13. března  2012 v 21:00     Audio  rubrika: Klystýr

  V Praze chybí křoví

  Pozvání do Klystýru přijal ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo. V rozhovoru jsme zjistili, že i balkon panelového domu se může stát přírodní oázou (spíš tedy oázičkou).

   
 • 6. března  2012 v 21:00     Audio  rubrika: Klystýr

  Veterináři bez hranic: Léčit zvířata nestačí

  V Klystýru jsme přivítaly veterináře Davida Modrého, který je jedním ze zakladatelů obecně prospěšné společnosti Veterináři bez hranic.

   

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace