Kultura On Air12. června  2017 v 11:20  

Anketa o nejlepších seriálech: Majorka Výrová má nejradši True Detective, Tonda Blaník Rickyho Gervaise

True Detective (Temný případ) - Foto:  HBO

True Detective (Temný případ)Foto:  HBO

Na otázku „Co je podle vás nejlepší seriál?“ odpovídali čeští scenáristé, filmoví teoretici, televizní producenti i seriáloví herci. Kamil Fila nejvíc oceňuje Breaking Bad – za to, že diváky znovu naučilo vnímat dlouhé, románové vyprávění. Kreativní producentka Kamila Zlatušková připomíná, co nového přinesli Narcos. Několikrát v anketě padly názvy seriálů Twin Peaks, Království a Simpsonovi.

Radomír Douglas Kokeš, filmový teoretik, autor knihy Světy na pokračování
 

 
Nedokážu říct, který je nejlepší, ale jestli je nějaký seriál důležitý, tak jsou to Akta X. V mnoha ohledech předznamenaly kvalitní televizi. Představovaly proces vyjednávání mezi dvěma později dominantními formami televizní estetiky. Sledovali jsme tehdy komplexní budování světa konspirací, světa, který není v plné míře proniknutelný a který vzbuzuje víc otázek než odpovědí. Zároveň se seriál skládal z uzavřených epizod, kterými tvůrci oživovali strachy z našeho dětství. Nestrašili moderními krvavými bubáky, ale navazovali na velmi staré typy hororové poetiky, vynášeli na světlo tyto dětské strachy s jakýmsi „co kdyby?“ 

 

Jaký je podle vás nejlepší seriál? Radomír Douglas Kokeš, filmový teoretik, autor knihy Světy na pokračování: Důležitá jsou Akta X

Vložit na svůj web

Byly to vlastně dva seriály v jednom, spojené dvěma výraznými hrdiny, z nichž každý představoval nějaký typ perspektivy, jak se na ty bubáky dívat. Byl to také seriál, který oslovil první generaci internetu, diváci na to koukali a zároveň se stávali spolutvůrci, to byl další důvod, proč Akta X vystoupila do popředí. Když se nedávno vrátila, tak byl jejich dopad mnohem nižší, přece jen jsou příliš hluboce zakořeněná v 90. letech. Příliš mnoho seriálů je napodobuje a vychází z nich – na to, aby mohly dnes působit originálním dojmem. 

Poslechněte si celou odpověď, ve které Radomír D. Kokeš rozebírá Akta X. 

Kamila Zlatušková, kreativní producentka (Zlatá mládež, Ptáčata, Třída 8.A)
 

 
U těch českých mám velkou radost z toho, jak se daří Blaníku. Ze zahraničních fenoménů nemůžu nevzpomenout Larse von Triera a jeho Království. To pro mě bylo velký zjevení a důvod, proč se věnovat televizi. Stále velký a důležitý téma je pro mě House of Cards a mám ráda i Narcos, kvůli tomu, jak nabourali představy o tom, jak má vypadat úspěšnej americkej seriál, kterej je ještě navíc téměř kompletně namluvenej v jiným jazyce než v angličtině a hrají v něm herci jiných národností. 

 

Jaký je podle vás nejlepší seriál? Kamila Zlatušková, kreativní producentka (Zlatá mládež, Ptáčata, Třída 8.A): Mám ráda Narcos

Vložit na svůj web

Poslechněte si celou odpověď Kamily Zlatuškové, která se začala věnovat televizi poté, co viděla von Trierovo Království.  

Kamil Fila (filmový publicista)
 

 
Zlomový jsou pro mě True Detective a Breaking Bad, to jsem si uvědomil, že se televize fakt mění. Mám rád, když do toho vkročí tvůrci, kteří předtím točili filmy do kina, žádní rutinní nádeníci. Hodně se mi svýho času líbily Girls, to bylo zjevení toho, jak se dá točit holčičí seriál. Moje klučičí duše s tím byla úplně v pohodě. 

Ze seriálu Breaking Bad - Foto:  Sony Pictures Television

Breaking Bad vyvolává základní spor o to, jestli Walter má v sobě zlo od počátku, nebo jestli je to tak, že člověk nemá žádnou podstatu. Já jsem zastáncem té druhé možnosti, člověk nemá podstatu, má v sobě tolik subjektivit, že ho utvářejí situace. To, v čem je zrovna namočenej, to ho promění. Ale jsou lidi, kteří budou říkat, že to měl vždycky v sobě. Dá se to brát i jako moderní román – už jsme si odvykli číst a seriály nás ale teď zase naučily chápat dlouhej čas vyprávění, ambivalenci, to, že postavy nejsou jednoznačné a můžou se vyvíjet. Můžete vždycky říct, že už tu předtím bylo Twin Peaks nebo Sopránovi nebo The Wire, ale myslím, že tam ještě malinko chyběla návykovost nebo to, že člověk má pocit, že je to velmi reálný. To třeba u Twin Peaks není úplně záměrem. 

 

Jaký je podle vás nejlepší seriál? Kamil Fila (filmový publicista): Zlomový jsou pro mě True Detective a Breaking Bad

Vložit na svůj web

Z českých seriálů mám rád Návštěvníky Jindřicha Poláka, ty v sobě mají jak humor, tak hrůzu. Vize budoucnosti je v nich hrozně děsivá a hudba Karla Svobody je fakt epická. Hrozně dobře končí každý díl, je to skvěle napsaný. Pracoval na tom Švankmajer, i když se k amarounům nechce přiznat. Byla to pro něho taková úlitba komerci. Od Vorlíčka a Macourka je nejlepší Arabela. Jsou to všecko dětský věci, u těch dospělejch je to těžký, protože bývaly často poplatný době. 

Poslechněte si celou odpověď Kamila Fily, který měl zakázanou Nemocnici na kraji města.  

Benjamin Tuček, scenárista (Terapie, Kancelář Blaník, Svět pod hlavou)

První bylo Twin Peaks, hodně lidí se tehdy nemohlo odtrhnout od televize. To už se asi nezopakuje, že by člověk čekal, až to bude v televizi, a nechodil kvůli tomu ven, na koncerty nebo někam. I když na to tehdy koukalo tak 20–30 tisíc lidí, nic velkýho, tak měl člověk pocit, že na to koukají všichni. Pak Simpsoni, South Park, Spejbl a Hurvínek… Extras, to byla velká inspirace. Pak quality TV. Sopráni, House of Cards a True Detective. V 90. letech bylo ještě důležitý Království od von Triera, to byl taky přelom, ale zase se tím obloukem vracím k Twin Peaks: to bylo poprvé, kdy vznikl seriál srovnatelný s filmem a dokázal ho i překonat. Najednou jsme zírali, že něco takového může být v televizi. Do začátku 90. let jsme koukání na televizi brali pejorativně, tohle to úplně převrátilo naruby a dneska už je ten trend jednoznačnej. 

 

Jaký je podle vás nejlepší seriál? Benjamin Tuček, scenárista (Terapie, Kancelář Blaník, Svět pod hlavou): První bylo Twin Peaks

Vložit na svůj web

Poslechněte si celou odpověď, ve které Tuček zmiňuje i české seriály. 

Petra Soukupová, spisovatelka a scenáristka (Comeback, Kosmo)
 

 
První seriál, který se mě víc dotknul, byli Simpsonovi. Ale jejich časy už jsou pryč. Teď musím jmenovat Breaking Bad a BoJack Horseman, což je animovaný seriál, který ale vůbec není pro děti. Mám ráda, když jsou v seriálech vykreslené věrohodné postavy, které prodělávají věrohodný vývoj. Breaking Bad je v tomhle ohledu skvělé, taky bych uvedla The Affair, Ray Donovan, True Detective – spíš druhá řada než první. I u Farga se mi ta druhá líbila víc. Taky musím zmínit Hru o trůny, kde mi psychologie postav připadá dobrá a příběh je chytlavý. 

 

Jaký je podle vás nejlepší seriál? Petra Soukupová, spisovatelka a scenáristka (Comeback, Kosmo): Časy Simpsnů jsou pryč, teď musím jmenovat Breaking Bad a BoJack Horseman

Vložit na svůj web

Poslechněte si celou odpověď Petry Soukupové, která se nemůže rozhodnout jenom pro jeden seriál. 

Klára Melíšková, herečka (představitelka majorky Výrové v seriálech Modré stíny nebo Případ pro exorcistu)
 

 
True Detective. To bylo napínavě natočený, výbornej scénář a úžasně tam hráli Matthew McConaughey a Woody Harrelson. Nejvíc si pamatuju ty scény, kdy McConaughey někoho vyšetřuje, to bylo skvělý – hrál s minimem prostředků, jenom pohledem. Nemám teď moc čas, ale když nějaký je, tak sjedu všecko naráz. Teď se chystám na Pustinu, protože jsem slyšela, že je skvělá. 

 

Jaký je podle vás nejlepší seriál? Klára Melíšková, herečka (představitelka majorky Výrové v seriálech Modré stíny nebo Případ pro exorcistu): True Detective

Vložit na svůj web

Poslechněte si celou odpověď Kláry Melíškové, která teď natáčí seriál Dabing Street. 

Marek Daniel, herec (představitel Tondy Blaníka v Kanceláři Blaník)
 

 
Jako první mě vždycky napadne Extras, mám strašně rád první díl s Benem Stillerem nebo tu situaci s Bowiem ve VIP salonku, je to humor, co mi naprosto konvenuje, mám ho hrozně rád. Kdysi jsem to dostal na DVD a sjel sem to uplně celý, nemohl jsem se od toho odtrhnout. Společně s The Office je to věc, kterou jsem viděl minimálně dvakrát, některý díly třikrát. Dneska jsme zrovna točili Blaníka na Letišti Václava Havla a zase jsem se přistih, že si vykračuju jako Ricky Gervais, s takovou tou nehorázností a buranským vzhledem a tak. Často mě ovlivňuje, a nejenom v Tondovi. Já ho prostě miluju. 

 

Jaký je podle vás nejlepší seriál? Marek Daniel, herec (představitel Tondy Blaníka v Kanceláři Blaník): Jako první mě vždycky napadne Extras

Vložit na svůj web

Kdybych měl jít v top tenu dál, tak ještě existuje u nás docela málo známá věc Mighty Boosh. Je to seriál, jehož základem je upocenej ošklivej jazzman a nádhernej módně založenej kyberpankáč. Je to výtvarně neuvěřitelně dobře udělaný, inspirovaný Monty Pythonama. Z českých věcí jsem byl lačnej na každej díl Pustiny, na to, že to je českej seriál, jsem teda fakt čuměl. Strašně se mně líbil i Svět pod hlavou, i když tam hraju. Přišel mi naprosto neobvyklej, výborně zpracovanej. 

Poslechněte si celou odpověď Marka Daniela, který si vzpomněl i na Sňatky z rozumu. 

Seriálový červen - Foto:  Český rozhlas

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace