Kultura On Air6. února  2015 v 12:20  

Baugruppe: Model společného bydlení z Berlína se prezentuje v Praze

Baugruppe: Model společného bydlení z Berlína se prezentuje v Praze - Foto: press kit IPR Praha

Baugruppe: Model společného bydlení z Berlína se prezentuje v PrazeFoto: press kit IPR Praha

„Baugruppe je skupina několika lidí, kteří společně koupí pozemek, společně si s architektem navrhnou bytový dům přesně podle svých představ, společně zafinancují stavbu a pak v tom domě společně bydlí,“ vysvětluje německý pojem jeden z organizátorů výstavy Baugruppe ist super! architekt Vladimír Fialka.

V pražské galerii Kvalitář do 20. března probíhá výstava, které představuje fenomén takzvaných Baugruppen. Metoda kolektivního stavění a navrhování bytových domů úspěšně funguje v sousedním Německu už několik let. 

Společné financování pozemku a výstavby bytového domu má podle Vladimíra Fialky pro členy Baugruppe skoro samé výhody. Budoucí obyvatelé domu mají v Baugruppe možnost zasahovat do výsledné podoby domu, a díky tomu si mohou byt a společné prostory přizpůsobit dle svých představ. Navíc si díky Baugruppe mají možnost vybrat své sousedy, protože tyhle skupiny lidé obvykle zakládají se svými známými nebo minimálně s někým, kdo je jim sympatický a smýšlí podobně jako oni. 

Baugruppe: Model společného bydlení z Berlína se prezentuje v Praze - Foto: press kit IPR Praha

Kurátor výstavy Marek Kopeč vysvětluje, že řada německých měst zakládání Baugruppen podporuje, protože je považují za přínosné. „Tyto skupiny vytváří v rámci města jakási lokální centra. Jsou to obvykle lidi, kteří jsou občansky dost aktivní a jejichž působení město oživuje. Ze sociologického a urbanistického hlediska jsou Baugruppen pro město velký přínos. 

Cílem výstavy by mělo být přiblížit fenomén Baugruppe lidem, kteří by podobným způsobem chtěli stavět a bydlet v České republice. Nejprve ale bude potřeba přizpůsobit tomuto konceptu výstavby bytů české právní prostředí a fungování bankovních ústavů, které zatím na působení Baugruppen nejsou na rozdíl od Německa připraveny. 

Součástí doprovodného programu budou i workshopy, na kterých návštěvníci zjistí, jak tyto skupiny fungují v praxi a jak je založit. 

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace