Kultura On Air14. června  2017 v 13:20  

Co připravují čeští filmaři a filmařky? Portrét losů nebo dokument o stěhování města

Kristina Nedvědová - Foto: archiv Kristiny Nedvědové

Kristina NedvědováFoto: archiv Kristiny Nedvědové

Natočit film je běh na dlouhou trať. Velmi dobře to ví i následujících šest mladých autorů, z nichž někteří mají svůj debut teprve před sebou. Šestici spojuje snaha nacházet zajímavá témata a objevovat formální hranice filmu. Jejich připravované hrané i dokumentární filmy působí na poněkud strnulejší domácí scéně neobvykle svěže.

Zároveň potvrzují, že česká filmová produkce se čím dál častěji otevírá zahraniční spolupráci a není výhradně určená mužským tvůrcům, jako tomu bylo dříve. 

Olmo Omerzu: S novým filmem jsem si naboural svůj způsob práce 

Režisér Olmo Omerzu připravuje po Rodinném filmu, který vyhrál Cenu filmové kritiky pro rok 2016, zatím bezejmenný film. Datum premiéry je teprve v jednání. Road movie, která se odehrává v zimě, vypráví o čtrnáctiletém Márovi. Policisté ho chytí, jak řídí auto s poznávací značkou z druhého konce republiky. Mára jim pak vypráví občas méně a občas více věrohodný příběh, jak se s autem dostal až sem. Film se zaměřuje nejen na aspekt důvěryhodnosti samotného vyprávění. Je o hledání svobody mladých kluků a utíkání z domova, který nemusí být vždycky útočištěm. 

Olmo Olmerzu - Foto: Radio Wave

Olmo OlmerzuFoto: Radio Wave

Za scénářem stojí Petr Pýcha, kterého zaujala režisérova režijní práce s dětskými herci v jeho Příliš mladé noci. U tohoto filmu bylo ale leccos jiné. „Pro mě to byla zajímavá práce v tom smyslu, že jsem věděl, že nemůžu obsadit herce. Že musím hledat neherce, které budou postavám co nejvíce odpovídat. Proto před samotným natáčením probíhaly více než půl roku herecké zkoušky a přípravy. Film je ‚herecký‘, plný dialogů a je hodně zaměřený na postavu Máry, ten je v podstatě v každém záběru,“ říká Omerzu. Vedlejší postavy policistů hrají Lenka Vlasáková a Martin Pechlát, objeví se i Eliška Křenková. 

 

Olmo Omerzu: S novým filmem jsem si naboural svůj způsob práce

Vložit na svůj web

Jedna z věcí, kterou Omerzu během natáčení změnil, byla jeho samotná režijní metoda. „Měl jsem pocit, že mám všechny věci možná až příliš pod kontrolou. Chtěl jsem natočit film, kde budeme hodně blízko postavám. Film, který nebude postavy pozorovat a kde budou film určitým způsobem ovlivňovat. Takže jde o více intuitivní přístup k práci, který zároveň žádá míru racionálního a analytického přístupu,“ říká Omerzu a vysvětluje, že při práci s improvizací je třeba si hlídat posloupnosti scén budoucích, aby improvizace nezasáhla zásadním způsobem do děje a nemusel se pak měnit. 


Johana Švarcová: Elektronická hudba je pro mě nedílnou součástí současného umění  

Herečka, hudebnice a performerka, kterou můžete znát z rozhlasových her Radia Ivo, a také čerstvá absolventka Katedry režie na FAMU získala za svůj středometrážní Černý dort cenu Famufestu za nejlepší film a nominaci na Českého lva za nejlepší studentský film. Teď připravuje dokument s pracovním názvem The Sound Is Innocent o historii elektronické hudby a zvuku v Československu, Francii nebo Holandsku. 

 

Johana Švarcová: Elektronická hudba je pro mě nedílnou součástí současného umění

Vložit na svůj web

„Jde mi o to, aby nezasvěcený divák, který nemá s elektronickou hudbou co do činění, ji začal vnímat nejen jako techno diskotéky, ale jako něco, co je vícevrstevnaté a co prochází od experimentální hudby až k současné vážné hudbě přes techno, Berghain a další subžánry. Vedle toho chci divákům, kteří se věnují elektronické hudbě a jsou uzamčení ve své žánrové nebo komunitní platformě, nabídnout jiný pohled, aby si uvědomili, že jsou součástí něčeho většího, co patří do světa současného umění,“ osvětluje Švarcová. Film bude obsahovat i inscenované prvky a vzniká v česko-slovensko-francouzské koprodukci. Premiéra je naplánovaná na jaro 2019. 

Johana Švarcová - Foto: Barbora Linková

Greta Stocklassa: Život mezi nejistotami a hledání identity zkoumám v Kiruně 

Filmy Grety Stocklassy už stihly být úspěšně na festivalu v Jihlavě a získaly nominaci na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Jejich autorka je studentkou dokumentární tvorby na FAMU. V současnosti připravuje celovečerní debut Kiruna 2.0, který sleduje kompletní stěhování nejsevernějšího švédského města Kiruna o tři kilometry na východ kvůli těžbě železné rudy. Dokumentaristka je u přesouvání města už dva roky, několik měsíců ve městě žila a seznámila se s místními. V Kiruně ji nezajímá jen mizení vzpomínek, ale také například nevyřešený vztah k původnímu obyvatelstvu – Sámům, podle kterých by toto město vzhledem k původně kolonizačnímu charakteru nemělo vůbec existovat. 

 

Greta Stocklassa: Život mezi nejistotami a hledání identity zkoumám v Kiruně

Vložit na svůj web

„K tématu jsem se dostala, protože jsem napůl Švédka a Kirunu znám odmala. Zároveň jsem Češka, tak na to dokážu nahlížet trochu s odstupem.“ Film už v pre-produkci stihnul získat jednu ze dvou hlavních cen na Docs in Progress na MFF v Soluni, díky zajímavé zvukové koncepci zvukaře Pavla Jana. „Používáme elektrosluch, což je přístroj, který zaznamenává elektromagnetické vlny. Protože je pod městem obrovské železné ložisko a ocel hraje ve filmu dost velkou roli, rozhodli jsme se, že budeme zaznamenávat zvuk různých kovových předmětů – i toho dolu – a z toho pak bude vytvořena zvuková složka,“ říká Stocklassa. Plánovaná premiéra je na podzim 2018. 

Režisér Tomáš Pavlíček - Foto: Martina Pavloušková

Režisér Tomáš PavlíčekFoto: Martina Pavloušková

Tomáš Pavlíček: Bytostně české téma je chatařství 

Režisér filmu Parádně pokecal, který se s úspěchem promítal například na festivalu v Karlových Varech, se připravuje na podzimní natáčení svého druhého filmu Sešlost. Jedná se o třígenerační portrét rodiny, která prodává chatu během dušičkového víkendu. Příběh má vycházet z psychologicky dobře propracovaných postav prožívajících realistické, ale zároveň tragické události. Jejich hustá koncentrace má podle režiséra paradoxně „generovat humor“. 

Z jedné poloviny se má jednat o road movie, z druhé naopak o film sevřený prostorem chaty, kterou rodina prodává. Divokou stylizaci, kterou Pavlíček využíval i v předchozí tvorbě, neopouští a přiznává, že se mohou objevit i mluvící zvířata. Hlavní role hrají Ivana Chýlková, David Vávra, Tereza Voříšková nebo Judit Bárdos. 

 

Tomáš Pavlíček: Bytostně české téma je chatařství

Vložit na svůj web

„U předchozích věcí jsem si chtěl všechno natočit předem v hlavě, a když jsem šel na plac, tak jsem měl vše uzavřené. Teď pracuji obráceně, že to chci mít nepřipravené, a nějak jsem zjistil, že mi to vlastně dodává klid a daleko víc energie, která může vzniknout,“ uvažuje režisér nad nově získanou zkušeností z příprav filmu. Za kamerou bude stát ostřílený kameraman Jan Baset Střítežský (Fair Play, Díra u Hanušovic, Alois Nebel). Film by měl být v kinech na podzim příštího roku. 

Hana Nováková: Interakce losů a lidí ukazuje, jak je vtipné, že světu vládne člověk  

Dokumentaristka Hana Nováková se ve svých filmech i reportážích pro Českou televizi věnuje už několik let ekologii. Nutno říct, že úspěšně, protože na základě přepisu textů z dílu pořadu Náš venkov nazvaného Nutrie jako životní krédo napsal Tomáš Baldýnský sbírku poezie Vyšívaný vlnama. U ekologického tématu zůstane i v novém dokumentárním celovečerním filmu Elkea: Borders of self-control, který sleduje bizarní interakce losů, největších evropských kopytníků, s člověkem. 

„Například Rusové se pokoušeli losy domestikovat od čtyřicátých let, a nikdy se jim to nepovedlo. Pokouší se o to dodneška. Byla to socialistická země a měli peníze na různé bláznivé nápady, takže máme hrozně moc archivních filmů,“ říká režisérka a dokresluje celou situaci historkou o tom, jak se v sanatoriích pokoušeli doktoři o léčbu vážných nemocí losím mlékem. 

 

Hana Nováková: Interakce losů a lidí ukazuje jak je vtipné, že světu vládne člověk

Vložit na svůj web

U toho to však podle Novákové nekončí. „Los je prý vlastně jako člověk. Třeba ve Skandinávii, kde jich je nejvíc, milují zkvašené ovoce, takže se často opijí. Standardní losí příběh je, že se los opije a pak spadne do zahrady, takže ho vyprošťují požárníci, jak se zachytí v koruně stromů. Vzhledem k tomu, že je to obří zvíře, větší než kůň, tak je to neobyčejně ujeté.“ Surrealisticky laděný film, odkazující se k mnohým symbolům, které los v různých kulturách zastupuje, bude podle režisérky využívat humor, který se v situacích často zjevuje i bez vyššího zásahu. Do kin má vstoupit na podzim příštího roku. 

Kristina Nedvědová: Svět nefunguje, jak se nám zdá, a nedá se úplně ovlivnit 

Kristina Nedvědová v létě dotočí svůj hraný debut Sněží, který původně napsala jako absolventský scénář na FAMU. Hlavní role v něm hrají Petra Nesvačilová a Hana Vágnerová. Ve vedlejších rolích se objeví Vanda Hybnerová, Alena Mihulová nebo Monika Pošívalová, kterou režisérka nalezla díky centru pro seniory Elpida. Film je o dívce, která přijíždí na svatbu svého otce s novou ženou. Postupně začíná hlavní hrdince i kvůli rozchodu s přítelem nová životní etapa návratu k poněkud rozpadlému zbytku rodiny – k sestře, matce a babičce. Přestože se jí tahle situace moc nelíbí a snaží se ji změnit, všecko dopadne jinak, než čekala. 

 

Kristina Nedvědová: Svět nefunguje, jak se nám zdá a nedá se úplně ovlivnit

Vložit na svůj web

Nejzásadnější byl pro Nedvědovou během příprav filmu její přerod ze scenáristky v režisérku. „Bylo to náročné a bolestivé, ale zároveň jsem to brala jako největší výzvu a něco, co jsem vždycky chtěla.“ Film vzniká v nezávislé produkci Frame Films, za kterou stojí Jitka Kotrlová, Sněží bude její producentský debut. „My jsme udělaly takový velmi odvážný čin. Roztočily jsme film na naše náklady a Jitčino triko. Ona jako producent se rozhodla, že do toho takhle půjde. A tím pádem na mě padla ohromná odpovědnost to prostě zvládnout a dotáhnout to do konce za jakoukoli cenu. Protože když do toho ty lidi jdou, tak to něco znamená, i kdyby jen pro ten náš štáb.“ Za punkovějších podmínek tak natočily přes sedmdesát procent filmu a poté i díky sestříhané ukázce se zbytkem dopomohl dotací Státní fond kinematografie. Film půjde do kin na jaře 2018. 

Autor:  Šimon Holý
Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace