Kultura On Air5. srpna  2011 v 14:00  

Do It Yourself v Action Galleries

Již zaniklá Galerie Benzinka u Slaného - Foto:  Action Galleries

Již zaniklá Galerie Benzinka u SlanéhoFoto:  Action Galleries

Stará benzínová pumpa u Slaného, bývalý hornický důl u Kladna, nepoužívaná vitrína v pražském činžovním domě nebo nedostavěná smuteční síň na hřbitově ve Volyni. Všechny tyto prostory slouží nebo sloužily jako alternativní galerie. Činnost podobných galerií už několik let mapuje v projektu Action Galleries Lenka Sýkorová.

Action Galleries většinou fungují na principu Do It Yourself. V pozici kurátorů a kurátorek fungují v takových galeriích často samotní umělci, většinou ještě studenti a studentky. I proto mají akční galerie často jen omezenou dobu fungování. Studenti a studentky dostudují, opustí akademickou půdu a často už na provoz galerie nemají čas nebo sílu. Existují ale také výjimky, které se z principu Do It Yourself přesunou na profesionální úroveň.
Poslechněte si rozhovor s Lenkou Sýkorovou uvnitř příspěvku. 

 

Action Galleries mapuje galerie fungující na principu Do It Yourself

Vložit na svůj web

Související weby

Nezávislé galerie

Většina alternativních galerií ale zatím podobně šťastný osud nemá – v loňském roce zanikla třeba Galerie Benzinka u Slaného nebo brněnská Galerie Potraviny. Proto pokud kolem sebe podobnou galerii máte, neotálejte s její návštěvou, za pár měsíců už nemusí existovat.
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace