Kultura On Air10. dubna  2012 v 09:30  

Emil Filla v Trojském zámku

Emil Filla: Na břehu (U jezera), 1935, olej, plátno, 120 x 180 cm - Foto:  Galerie hlavního města Prahy

Emil Filla: Na břehu (U jezera), 1935, olej, plátno, 120 x 180 cmFoto:  Galerie hlavního města Prahy

V Trojském zámku, který je jedním z výstavních prostorů Galerie hlavního města Prahy, začala výstava prezentující dílo Emila Filly. Výstava ukazuje obrazy a kresby ze všech období Fillovy tvorby a poskytuje tak ucelený pohled na rozsáhlé dílo tohoto výtvarníka.

Galerie hlavního města Prahy vlastní zhruba stovku Fillových děl. Kurátorka Sandra Baborovská vybrala na výstavu ty obrazy a kresby, které představují v rozmanité tvorbě Emila Filly zásadní milníky. Uvidíte na ní tedy nejen slavná kubistická zátiší, ale i méně známé krajinomalby, kterým se Filla věnoval na sklonku svého života.
„Většina lidí zná Fillu jen jako kubistického malíře, ale to není pravda a tahle výstava to dokazuje,“ vysvětluje kurátorka Sandra Baborovská. 

Emil Filla na archivním snímku - Foto:  ČTK

Emil Filla na archivním snímkuFoto:  ČTK

Ve 30. letech Emil Filla začal vnímat vzrůstající hrozbu nacismu. Slovně i výtvarně se proti nacistické ideologii vymezoval. Vytvořil například cyklus obrazů Boje a zápasy, na nichž spolu zápasí lidé a zvířata. V září roku 1939 byl Filla spolu s řadou dalších významných československých umělců zatčen a převezen do Dachau a následně do Buchenwaldu. Zážitky z pobytu v koncentračních táborech poznamenaly Emila Fillu už na celý zbytek života.
„Ty zážitky ho pronásledovaly a promítají se i do Fillovy poválečné tvorby. Zajímavý je v tomto směru například obraz Hlava muže s rohlíkem. Ale svým způsobem se Filla vyrovnával s válečnou minulostí také v cyklu obrazů Českého středohoří.“ 

Jak kresbu Hlava muže s rohlíkem, tak vyobrazení Českého středohoří na výstavě v Trojském zámku najdete. Jak doplňuje Sandra Baborovská, dílo Emila Filly je neskutečně pestré a pro jeho úplné pochopení je dobré se seznámit alespoň se základními historickými okolnostmi vzniku jednotlivých obrazů a kreseb. 

Objevovat další zajímavé tváře Emila Filly, kromě té všeobecně známé kubistické, můžete v Trojském zámku až do začátku listopadu. 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace