Kultura On Air13. září  2011 v 13:20  

Galerie NF: Nemáme funkci kurátora

Galerie NF - Foto:  Galerie NF

Galerie NFFoto:  Galerie NF

Umělecké dění se v poslední době stále častěji přesouvá do nejrůznějších alternativních prostorů. Klasickým „white cube“ galeriím konkurují výstavy v bývalých stavebních buňkách, v podchodech nebo v kontejnerech na přepravu zboží. V Ústí nad Labem funguje galerie ve sklepě běžného činžovního domu.

Galerie NF funguje v Ústí nad Labem už tři roky. U jejího zrození stáli umělci Eva Mráziková a Luděk Prošek. Za cíl si od počátku kladli rozšířit současnou výtvarnou scénu v severočeském kraji o alternativní prostor, který by byl určený především pro mladé umělce a jejich komorní autorské výstavy. 

Související weby

Nezávislé galerie

Luděk Prošek, Eva Mráziková – Kurátor je past - Foto:  Galerie NF

Luděk Prošek, Eva Mráziková – Kurátor je pastFoto:  Galerie NF

Luděk Prošek vysvětluje, že v Galerii NF neexistuje funkce kurátora. Svého následovníka vždy vybírá sám vystavující. První výstavu s názvem Kurátor je past tedy v NFku vytvořili sami její zakladatelé Eva Mráziková a Luděk Prošek. Výstavní štafetu poté předali Dominiku Langovi.
Protože ke galerii patří i přilehlý dvorek, umělecká díla často ze sklepního prostoru prorůstají až ven. Jako například instalace zmiňovaného Dominika Langa, který pověsil přes dva dvorky dřív často používané šňůry s prádlem. 

Luděk Prošek je s dosavadním děním v Galerii NF spokojen a míní, že štafetový systém výstav se ujal. Protože v Galerii NF chybí kurátor, je vždy překvapením, jaký umělec a s jakým počinem se tady objeví. Pokud byste se chtěli nechat překvapit i vy, můžete do Galerie NF zavítat prakticky kdykoliv. Je dobré se ale předem telefonicky domluvit s Luďkem Proškem, který bydlí hned nad galerií. 

Aktuální výstava by měla v Galerii NF začít 5. října. Vystavovat bude Tomáš Roubal. Tomu pomyslnou štafetu předala Magdaléna Hrubá, která měla v NFku před prázdninami výstavu Nová divočina

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace