Kultura On Air25. února  2015 v 14:00  

Grafický designér Martin Pecina: Ohyzdně upravené knihy nemůžu číst

Grafický designér Martin Pecina - Foto: Láďa Bruštík

Grafický designér Martin PecinaFoto: Láďa Bruštík

Je držitelem ocenění za nejkrásnější knihu roku, o grafickém designu přednáší i píše. Písmo nosí v podobě výrazného tetování i na svém těle. S grafickým designérem s vizáží kavalíra – Martinem Pecinou – jsme se v rozhovoru bavili třeba o kvalitě grafického designu a typografie v ČR i v zahraničí, grafice a psích výkalech, i úrovni grafické úpravy oficiálních státních dokumentů.

„Přesně to je typoLenin z Brna a jde o přezdívku, kterou mi vymyslel Petr Babák. Přijde mi to docela vtipné a vzhledem k tomu, že trochu vypadám jako Lenin, tak s tím nemám problém,“ vysvětluje svůj postoj k bizarní přezdívce Martin Pecina, grafický designér, který ve své tvorbě dává prostor inspiračním zdrojům nejen z minulosti (jako v případě knihy Kruhy pod očima, kde jej ovlivnil strojopis, úpadková typografie ze 70. let), ale také mnoha odvětvím souvisejícím s vizualitou obecně. 

„Je tady několik desítek tvůrců, kteří snesou mezinárodní srovnání. Jde to vidět na několika výstavách, i lokálních, které ale přesahují hranice naší země – jako je třeba Bienále grafického designu v Brně. Druhá věc je ovšem stav, který můžeme vidět na ulici nebo v knihkupectví.“ Právě v tomto širším kontextu má ČR podle Peciny proti západní Evropě rezervy. 

Jednou z prací Martina Peciny jsou Nejlepší české básně 2014 pro nakladatelství Host - Foto: Nakladatelství Host

Jednou z prací Martina Peciny jsou Nejlepší české básně 2014 pro nakladatelství HostFoto: Nakladatelství Host

„Nemáme dostatečně rozvinutou citlivost pro vnímání prostředí, ve kterém žijeme. Neexistuje třeba skoro žádná regulace,“ tvrdí typograf, jehož největší výzvou v komunikaci s klienty často bývá přesvědčit je, že si danou prací nehodlá „budovat sám sobě pomník“. Při výběru zakázek hraje určitě roli finanční hledisko, ale důležitější je osobní zájem o téma. V případě Martina Peciny jde o oblast historie, písma atd., těšila ho i nedávná práce na monografické knize Libora Hovorky k hodinkám známé české značky.  

„Tetování je přirozená potřeba člověka zdobit svoje tělo,“ to, které nosí Martin Pecina, je opakem často módních vln a výtvorů, které o svém majiteli nic neříkají. „Od začátku jsem ke svému tetování přistupoval jako ke konceptuální záležitosti, jednotlivé části na sebe navazují a nefungovaly by jinak než jako celek. Systém, který jsem vytvořil, je aditivní, můžete přidávat a přidávat, pokud používáte podobné měřítko a barvy, tak to bude fungovat.“ 

 

Grafický designér Martin Pecina: Ohyzdně upravené knihy nemůžu číst

Vložit na svůj web

Trpí Martin Pecina profesionální deformací při výběru knih v knihkupectví? Které knihy bere ze své knihovny opakovaně a rád do ruky? Která písma se nám nejlépe čtou? A co je největším nešvarem oficiálních dokumentů České republiky? Poslechněte si celý rozhovor. 

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace