Kultura On Air11. září  2013 v 14:24  

Ivan Rajmont: Devadesátky nám daly svobodu

Ivan Rajmont - Foto: Radio Wave

Ivan RajmontFoto: Radio Wave

„… a teď vidíme, kdo si ji udržel. Když tak ty devadesátky probírám, byla to v divadle trochu nuda, takovej čas hledání,“ řekl o 90. letech divadelní režisér Ivan Rajmont, první porevoluční šéf činohry Národního divadla. Probírali jsme s ním třeba i jeho mocenskou strategii na postu šéfa činohry přední české scény.

„My jsme v devadesátém dosáhli svého. A někomu se to nelíbilo, tak třeba z divadla odešel. Prostě nastala svoboda a teď to záleželo jenom na nás.“ Když se stal Ivan Rajmont prvním polistopadovým šéfem činohry Národního divadla, přivedl s sebou kolegy z malých klubových scén, které za normalizace s úspěchem odolávaly státní mašinérii. Pro mnohé bardy přední české scény to ale byl nepřekonatelný problém. Říkalo se, že sklepy obsadily Národní. 

Jak bylo těžké odstartovat novou éru divadla, co se všechno odehrálo v 90. letech, jak o divadlo po revoluci stáli diváci, která divadla dokázala s úspěchem ustát „mezičasí“ po revoluci a která naopak bez komunistické hrozby ztratila důvod existovat – o tom všem v rozhovoru s divadelním režisérem Ivanem Rajmontem. 

Poslechněte si celý rozhovor. 

 

Ivan Rajmont: Devadesátky nám daly svobodu a teď vidíme, kdo si ji udržel

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 • 28. listopadu  2014 v 15:31     Audio  rubrika: Kultura On Air

  Josef Pleskot: Architektura je pro mě nástrojem pro vztahy

  Litomyšl zaujímá oproti podobně velkým městům – nejen v Pardubickém kraji – výsadní postavení. Vymyká se z hlediska kulturního dění, ale především díky moderní architektuře, které se tam dlouhodobě daří i díky osobnosti...

   
 • 24. listopadu  2014 v 15:20     Audio  rubrika: Kultura On Air

  Až příliš oslnivý Zářivý krystal Bohumila Kubišty

  Z tiskové zprávy k ambiciózní výstavě Bohumila Kubišty probíhající v ostravské Galerii výtvarného umění je zjevné, že jejím autorům v čele s kurátorem Karlem Srpem šlo v prvé řadě o to, představit Kubištu jako jedinečnou...

   
 • 24. listopadu  2014 v 11:20     AudioVideo  rubrika: Kultura On Air

  Dům člověka a Leviatan moci

  Andrej Zvjagincev natočil tíživý film o střetu člověka a moci, o podstatě spravedlnosti, bídném lidském údělu a tristním stavu současné ruské společnosti.

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas