„Je to taková vystřihovánka,“ říká Hakl k Liteře za prózu

9. duben 2014

Nejsledovanější a pravděpodobně i nejdiskutovanější tuzemské literární ceny už znají od včerejšího večera své vítěze – a pro mnohé bylo možná překvapením, že po několika letech nadvlády české prózy zvítězila v hlavní kategorii Magnesie Litery literatura faktu. Knihou roku se stala obsáhlá publikace Průvodce protektorátní Prahou Jiřího Padevěta.

„O tom, že napíšu nějakou knihu o protektorátu, sním už asi od 15 let. Myslím si, že je to poslední chvíle, kdy měl český národ možnost projevit charakter. To znamená jak hrdinství, tak zbabělost, nebo dokonce zradu. A v podstatě od té doby jsme neměli šanci to takhle naplno projevit,“ říká Jiří Padevět a dodává, kudy čtenáře v knize provází: „Tak samozřejmě ho provádím po těch naprosto standardních místech, jako je Petschkův palác, pankrácká věznice, kobyliská střelnice, o které se velmi málo ví a skoro nikdo tam nechodí, což je smutné, Heydrichova zatáčka, která dnes vypadá úplně jinak, než jak vypadala tenkrát, ale objevil jsem spoustu adres konspiračních bytů, spoustu adres, kde bydleli konfidenti gestapa, samotní úředníci gestapa – takže těch námětů na procházky je strašně moc a dají se dělat buď tematicky, nebo podle lokality.“

Emil Hakl zabodoval v konkurenci dalších pěti titulů v kategorii próza se Skutečnou událostí, ke které je však sám s odstupem dost kritický: „Asi bych ji prodloužil, asi bych tam daleko víc akcentoval ten citovej vztah, a jestli bych do toho montoval společenskou problematiku, tak asi nějak jinak, integrálně, rozumně. Ta kniha není moc dobrá, je příliš nastříhaná z různejch témat, je to taková vystřihovánka.“

03098176.jpeg

Z nominovaných básnických sbírek ocenili porotci Kateřinu Rudčenkovou a její Chůzi po dunách, která částečně vznikala na stipendijním pobytu v přímořském lotyšském městě Ventspils. „Vždycky když tam znova přijedu, tak mám pocit, že bych se tam měla přestěhovat, že je to nejkrásnější místo, kde může člověk žít, že je to tak intenzivní, hlavně u moře, že tam je nějaká podstatnost,“ říká Rudčenková, která by se do Ventspils ráda brzy podívala znovu.

Hravá Hlava v hlavě dvojice Ondřej Buddeus a David Böhm získala Literu za knihu pro děti a mládež. „Pamatuju si, jak se dá vypnout – do brady přesnej, zespoda branej direkt, to složí i chlapa dvojnásobný váhy,“ odpověděl mi David Böhm na otázku, co nového se o hlavě dozvěděl při práci na knize. Ondřej si rozšířil obzory především v oblasti neurologie: „Lidskej mozek je, jak jsem se dozvěděl, spolu s vesmírem jedna z nejneprobádanějších galaxií v tomhle vesmíru a ta jeho komplikovanost je vlastně stejně veliká.“

O letošních Literách si můžete více poslechnout v dnešní Liberatuře s Pavlem Janouškem.

Magnesia Litera 2014
Kniha roku 2014: Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou (Academia)
Próza: Emil Hakl: Skutečná událost (Argo)
Poezie: Kateřina Rudčenková: Chůze po dunách (fra)
Kniha pro děti a mládež: Ondřej Buddeus, David Böhm: Hlava v hlavě (Labyrint)
Literatura faktu: Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou (Academia)
Nakladatelský čin: Velké dějiny zemí Koruny české (Paseka)
Překladová kniha: Péter Esterházy: Harmonia caelestis (z maďarštiny přeložil Robert Svoboda, Academia)
DILIA Litera pro objev roku: Jan Trachta: Tichý dech (Paseka)
Kosmas Cena čtenářů: Zdeněk Svěrák: Po strništi bos (Fragment)

autor: Karolína Demelová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka