Kultura On Air8. prosince  2014 v 13:20  

Komiks Zero je slibný začátek. Zatím ale světem netřese

Aleš Kot – Zero - Foto: Láďa Bruštík

Aleš Kot – ZeroFoto: Láďa Bruštík

Ve Spojených státech žijící komiksový scenárista Aleš Kot je na obálce svého komiksu Zero označený za Čecha, kterému se podařilo dobýt americký komiksový svět. Vzhledem k tomu, že v současné době vydává sérii Secret Avengers pro Marvel a pracoval i pro DC, jedná se rozhodně o výjimečný úspěch.

Pro kontext je ale důležité si uvědomit, že Kot napsal svůj první komiks až po přestěhování do Spojených států v roce 2009, a není tedy možné jej spojovat s českým komiksovým prostředím. Nejenom že s ním není propojený personálně, odkazu střední Evropy se vyhýbá i svou estetikou. 

Čtěte také: Komiksový sochař Aleš Kot

Důkazem toho je právě série Zero, jejíž první díl vyšel za oceánem v loňském roce a kterou jako první Kotův komiks v českém překladu vydává nakladatelství Crew. První kniha nazvaná Krize v sobě spojuje pětici sešitů, o které se podělilo pět různých kreslířů. Jednotící prvek nacházíme v osobě tajného agenta jménem Edward Zero, který je od útlého věku vychováván pro jediný úkol – zachránit svět. Klasický narativ ale Kot samozřejmě výrazně moduluje a už od první strany je jasné, že nic nepůjde tak snadno. 

Z komiksu Aleše Kota Zero - Foto: Nakladatelství Crew

Z komiksu Aleše Kota ZeroFoto: Nakladatelství Crew

Zero se v průběhu pěti kapitol, které jsou vesměs zasazeny do blízké budoucnosti, dostává do míst, kde zuří největší ohniska sporů – projdeme tedy Pásmo Gazy v roce 2018, Severní Irsko zmítané náboženskými nepokoji, Anglii nebo Brazílii. To všechno samozřejmě zabalené do antihrdinského diskurzu, kterému nechybí vyhořelé charaktery a věčná diskuse o hranicích morálky, které je možné donekonečna posouvat. 

Podobně jako některé mainstreamové špionážní příběhy je navíc i Zero okořeněný špetkou sci-fi motivů, v tomto případě teleportem, jehož vizuální zpracování patří k nejsilnějším momentům komiksu. Co Zero trochu vyřazuje z řady běžných příběhů, jsou četné popkulturní odkazy – jedna z kapitol je uvozená citátem z knihy Cormaca McCarthyho, postavy mají jména jako Ginsberg Nova nebo Zizek, některé výtvarné motivy zase připomínají scény z videoherní série The Elder Scrolls. Snaha zasadit Zero do popkulturního kontextu možná někdy působí trochu strojeně, po přečtení několika rozhovorů s Kotem je ale jasné, že zuřivé propojování všeho se vším je cílená strategie. 

V případě Zero nemá smysl hořekovat nad roztříštěností příběhu, který se snaží načrtnout až příliš mnoho motivů zároveň – první česká kniha je totiž jenom úvodem do série, která by v budoucnu měla čítat desítky sešitů. Berme ji tedy zatím jenom jako upozornění na to, že se ve Spojených státech formuje zajímavý scenárista – na okamžik, kdy opravdu výrazně promluví do komiksového kánonu, si ještě budeme muset počkat. I začátky ale někdy stojí za to. 

Aleš Kot – Zero (Crew, 2014) 

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace