Musa: Být umělcem pro mě neznamená… nic

31. květen 2017

Pokud nepatříte k návštěvníkům autosalonů nebo luxusních firemních rautů, nejspíš jste od doby, kdy rezonovala výzva Mánes umělcům, o výstavní síni Mánes neslyšeli. Nyní tam chystá svou první pražskou expozici Lukáš Musil, známý také jako Musa. Býval hokejovým brankářem extraligové Slavie, později se začal věnovat tetování. Nechyběl mezi sedmi tatéry zastoupenými na výstavě Tatoueurs Tatoués v Paříži, jež vůbec poprvé představila tetování coby umělecký žánr a zmapovala jeho historii a význam v různých kulturách. V současnosti se živí jako malíř.

„Historie toho prostoru je samozřejmě silná,“ říká Musa. „Vystavovat v Galerii Mánes, kde se v poslední době odehrávají především komerční akce a nekvalitní výstavy, pro mě byla výzva.“ Podle jeho slov by bylo pohodlnější své dílo prezentovat v některé z oficiálních institucí. „Bylo by super, kdyby se lidi dokázali od kontextu Mánesa oprostit,“ dodává. „Moje práce by je mohla zasáhnout takový způsobem, že by se mohl změnit náhled na toto místo… do budoucna.“

Na dotaz, co podle něj znamená být umělcem či malířem, Musa říká, že… nic. „Dělám, co potřebuju dělat,“ konkretizuje. „Umělecké ideály jsou spíše romantickými představami, které vyžaduje okolí a které mohou být pro člověka i nebezpečné. Chci především poznat sám sebe, nemám potřebu dosáhnout objektivního uznání.“ Musa si však na nezájem nebo nedostatek respektu nemůže stěžovat, prodejem svých obrazů se uživí. „Sám nevím, do jaké míry můj příběh hokejisty a tatéra hraje roli v komerčním úspěchu na uměleckém poli,“ říká. „Už jsem to ale přijal.“

Vernisáž výstavy Signatura se bude konat v Mánesu 6. června. Jejím tématem jsou zvířata, která umělce v posledních pár letech inspirují. „Když jsem začal kreslit zvířata, cítil jsem se velmi bezpečně, vnímal jsem, že zvířata neznají přetvářku,“ dodává. „Ani ta svobodná, mnohem svobodnější než my, ale ani ta zotročená, mnohem zotročenější.“ Výstava potrvá až do 9. července. Poslechněte si celý rozhovor!

autor: Matěj Samec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka