Kultura On Air22. března  2017 v 11:00  

Podivuhodná knižní expedice s nezávislými nakladateli z Take Take Take

Tváře nakladatelství Take Take Take, Jindřich Janíček a Nikola Klímová - Foto:  Archiv nakladatelství Take Take Take

Tváře nakladatelství Take Take Take, Jindřich Janíček a Nikola KlímováFoto:  Archiv nakladatelství Take Take Take

„Potenciál mladé generace je veliký. Je stále jednodušší si vydat knížku sám,“ říká tvůrčí i partnerská dvojice Jindřich Janíček a Nikola Klímová z nakladatelství Take Take Take. Oba autoři se rozhodli před více než rokem vydávat knížky. Komiksy i beletrii českých autorů by rádi časem doplnili o překlady oblíbených knih zahraniční literatury.

Společná cesta obou našich hostů vedla z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. „Ke studiu na Umprumce mám pozitivní vztah. Člověk přišel z malého města, kde byl jediný, kdo kreslí. A najednou zjistil, že takových, co kreslí stejně dobře, ne-li líp, je spousta. Člověk musel začít dělat věci pořádně,“ popisuje svoji zkušenost Jindřich Janíček, absolvent Ateliéru ilustrace pod vedením Juraje Horvátha. Designérka a typografka Nikola Klímová se zas zabývá grafickou úpravou knih. Protože ráda čte, štvalo ji, jak knížky často vypadají. 

„Nakladatelství Take Take Take nás zatím neživí, je to běh na dlouhou trať, ale určitě to jde,“ přiznává Klímová. Záměrem nebylo podnikání, v tom je velká svoboda, přiznávají oba. Jejich společné knížky, mezi nimiž je například Podivuhodná robotí expedice nebo vzpomínky Jindrova pradědečka na první válku s názvem K večeru se spustil déšť, najdete v menších knihkupectvích jako Page Five nebo Artmap. Čtenáři si stále knihu raději prohlédnou naživo, víc kusů prý Take prodají v kamenných obchodech než online. „Možná to taky znamená, že o našem webu nikdo neví,“ poznamenává s úsměvem Jindřich a doplňuje ho Nikola: „Máme trochu problém se sebepropagací.“ 

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace