Kultura On Air4. února  2016 v 19:20  

Projekt Frontiers of Solitude: Na pomezí samoty a postindustriální krajiny

Vladimír Turner: Jíst uhlí, 2015 - Foto: tiskový servis Frontiers of Solitude

Vladimír Turner: Jíst uhlí, 2015Foto: tiskový servis Frontiers of Solitude

Česká, norská a islandská krajina, její hranice a specifické projevy společně s globálními otázkami ekologie a klimatu, to všechno jsou témata, která otevírá projekt Frontiers of Solitude. Několik expedic po severních Čechách a severu Evropy spojilo mezinárodní skupinu umělců, kteří od léta 2015 pracují na instalacích, videích a jiných audiovizuálních záznamech. Výstupy z těchto expedic můžete do 4. března vidět a slyšet v galeriích Školská 28, Fotograf Gallery a Galerii Ex Post.

Vybraní umělci z Norska a Islandu, stejně jako čeští autoři se ve své tvorbě zabývají otázkami ekologie, prostoru nebo krajiny, a proto se projektu zúčastnili. Z výrazných českých tvůrců zmínili naši hosté, Dagmar Šubrtová a Miloš Vojtěchovský, třeba Vladimíra Turnera, Pavla Mrkuse nebo Martina Zeta. Miloš Vojtěchovský, autor koncepce projektu, byl sám účastníkem několika expedicí, a jak sám přiznal, v některých oblastech industriální krajiny severních Čech byl poprvé v životě. 

Umělci Vladimír Turner a Martin Zet ve velkolomu Bílina - Foto: Dagmar Šubrtová, tiskový servis Frontiers of Solitude

Představy participujících umělců o pojmech prostor, krajina, prostředí nebo země zahrnuje výstava, která poputuje do Jihlavy a později do Norska. „Rádi bychom navázali hlubší spolupráci právě se severočeským Mosteckem, konkrétně se skupinami, které na místě působí a snaží se, aby podobné aktivity vzbuzovaly reakci. Na konci roku by měla výstava putovat i do Norska, kde bude prezentovaná na území původních obyvatel Sámů,“ říká Dagmar Šubrtová, hlavní kurátorka projektu. Videa z doprovodných akcí, přednášek a nejrůznější tematické dokumenty spolu s programem celého projektu můžete najít na frontiers-of-solitude.org nebo webu jednotlivých participujících institucí. 

 

Projekt Frontiers of Solitude: Na pomezí samoty a postindustriální krajiny

Vložit na svůj web

Provázanosti postindustriální krajiny se společností a přírodou se věnuje stejnojmenné symposium, které začíná 5. února a pokračuje o víkendu ve Francouzském institutu v Praze. Pozvání na toto setkání přijal například Václav Bělohradský nebo Stanislav Komárek. Symposium vedle přednášek nabízí i prostor pro diskusi, je simultánně tlumočeno do češtiny, respektive do angličtiny, a sobotní část zakončí projekce snímku The Forgotten Space Alana Sekuly a Noela Burcha.
 

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace