Šachy, hřbitov nebo Japonsko: Artsemestr otevírá ateliéry UMPRUM

5. únor 2016

Design pro hřbitov, nová grafika televizních novin nebo současný pohled na eleganci. To jsou některá z témat prací vystavených na pražské UMPRUM. Tradiční výstava Artsemestr nabízí nahlédnutí do jednotlivých ateliérů nejprestižnější české průmyslovky.

Uvidíte na ní mimo jiné architektonické projekty zaměřené na vršovickou Proluku nebo souměstí Brandýs nad Labem a Stará Boleslav. K oblíbeným patří Ateliéry skla, grafického designu nebo ilustrace a určitě nevynechte Ateliér K.O.V., studenti pod vedením Evy Eisler pracovali na krásném, ale náročném tématu: „Zadáním byly šachy a šachovnice, nebo případně šachový stolek. Studenti se museli hru naučit, hrát ji a pochopit. Není to boj dobra se zlem, ale jednoduše život.“

Čtěte také

Vedle elegantních, minimalistických i bláznivých podob šachových figur v Ateliéru K.O.V. si určitě nenechte ujít výstavu v Ateliéru designu oděvu a obuvi. V návaznosti na studijní cestu celého ateliéru do Tokia bylo zadáním Japonsko – klidná síla. Někteří studenti se inspirovali konkrétními tvary japonské architektury a oděvů, ale nejzajímavější práce se od tématu Japonska odrazily z jiných stran. Michaelu Čapkovou zaujalo spojení rapu a buddhistických manter, kterému se věnují mniši Hoodie Monks. Tradičními japonskými bojovými sporty se inspirovala Kateřina Hynková: „Vybrala jsem si kendo a iaido, což je vlastně cesta meče. K tomu, abyste tato umění pochopili, je potřeba dělat obě dvě. Oděvní kolekce pak následuje cestu tréninku, kterou jsem si sama vyzkoušela, od studenta až po mistra.“

03562525.jpeg

Všechny Ateliéry UMPRUM jsou v rámci výstavy Artsemestr přístupné veřejnosti až do středy 10. února. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin.

03562523.jpeg
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka