Výstava Návod k použití Jiřího Koláře je pokusem vstoupit do poezie a být jí chycen

17. červenec 2016

„Je to video, ale video, které by v parametrech nějakých kinosálů nemělo význam prezentovat,“ upřesňuje specifickou formu výstavy Návod k použití Jiřího Koláře laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2014, umělec Roman Štětina. Ve více než dvouhodinovém filmu sleduje autorskou režii jednoho z našich nejvýznamnějších režisérů rozhlasových her Miroslava Buriánka.

Výsledná inscenace se ale návštěvníkům výstavy nenabízí. Spolupráce obou umělců je především o sledování procesu a atmosféry, při které rozhlasová hra vzniká.
„Ve fázi příprav a natáčení celého projektu v rozhlasovém studiu v Plzni se role prolínaly a prostupovaly. Tu finální podobu, ten výstup, vtiskl Roman. On byl demiurgem společně se střihačkou, která to velice mistrně propojila,“ vysvětluje role ve spolupráci režisér a doplňuje, že „bylo natočeno asi čtrnáct či patnáct hodin obrazu a z toho se smíchal ten výstup, který obsahuje sto třicet minut. Demiurgem byl Roman, já byl objektem. Posloužil jsem věci“.

Fascinace zvukovým záznamem, vedením herců (i neherců) a atmosférou při nahrávání dala nakonec vzniknout výstavě, kterou můžete v ostravské galerii Plato vidět a prožít až do 18. září. Výstavní prostory bývalého plynojemu a speciální geometrické instalace určené k sezení diváků dodávají výstavě zvláštní atmosféru: „Ještě je tam odér a mírný puch toho industriálu, což samozřejmě obohacuje a nasycuje smysly. Kromě obrazu jsou tam objekty, jsou tam tvary, jsou tam plošiny, na něž je možno usednout a jsou, což rafinovaně vymyslel Roman, v barvách, kterými já jsem si čáral.“

„Má to svou sugesci a vy můžete vstoupit rovnou jako do básně, jako do poezie, kdykoliv. Pořád jste tím držen a chycen,“ dodává Miroslav Buriánek.

autor: Jakub Krásný
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.