Kultura On Air19. dubna  2017 v 15:20  

Zkouška dospělosti je maturitní cvičení v rodičovství a studu. Rumunské filmy popisují východní Evropu nejlépe

Z filmu Zkouška dospělosti - Foto:  Aerofilms

Z filmu Zkouška dospělostiFoto:  Aerofilms

Rumunská nová vlna začala omývat břehy světového artového filmu už před zhruba deseti lety. Dnes je nejen pořád překvapivě vitální, ale zároveň v celé současné kinematografii asi těžko najdeme přesvědčivější ztvárnění aktuálních traumat a nálad v postkomunistických státech střední a východní Evropy. Nejen v Česku, ale ani na Slovensku, v Polsku nebo Maďarsku nevznikají filmy, které by se tak přesně dotýkaly různých citlivých nervů společností, jež se chtějí tvářit jako civilizované země západního typu, ale přitom si s sebou pořád nesou dědictví totalitní minulosti.

Vedle precizní a často novátorské práce s kamerou, střihem i vyprávěním vynikají rumunští filmaři i v tom, že dokáží domácí motivy skvěle spojit s obecnějšími tématy, srozumitelnými i pro zahraniční diváky. Filmy Cristiana Mungia jsou toho ukázkovým příkladem. Příběh jeho nejslavnějšího filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny o ilegálním potratu v totalitním Rumunsku byl jednoduchý a sevřený. Skrze něj se mu dařilo nejen skvěle evokovat tísnivou atmosféru doby, ale také dotknout se abstraktního tématu neviditelných, ale drásavých ran, které může naše jednání způsobit druhým. Zkušenost z noci, kdy studentka Gábina potratí za asistence najatého muže, je z mnoha důvodů zdrcující. Ve filmu však největší hrůzu nemusí snášet Gábina, ale její kamarádka Otilia, která jí pomáhá. Zatímco Gábina si na konci filmu objednává v hotelové restauraci večeři, Otilia se z prožitých otřesů vzpamatovává jen stěží. 

Podobné téma rozvíjí Mungiu i ve svém novém filmu Zkouška dospělosti, který se odehrává v současném Rumunsku. Lékař Romeo se v něm snaží zajistit, aby jeho dcera Eliza měla co nejlepší známky u maturity, a mohla se tak dostat na univerzitu do Velké Británie. Krátce před začátkem maturitní zkoušky se ale Eliza stane obětí sexuálního útoku. Romeo se přesto snaží, aby dcera za každou cenu odmaturovala s požadovanými výsledky. Nejenže Eliza musí jít ke zkouškám po čerstvě prožitém šokujícím zážitku, Romeo jí navíc chce známky zajistit podvody. 

Snaží se tak dostat dceru pryč z Rumunska, které vnímá jako zkaženou, zaostalou zemi. Dávno v ni přestal věřit. Problém je ale v tom, že i on sám je součástí koloběhu korupčních službiček a protislužbiček, kterými si tu mocní upevňují svoje pozice. Tyhle zákulisní manipulace paradoxně používá i k tomu, aby se jeho dcera dostala do morálnějšího prostředí na Západě. Tím ale Elizu nevyhnutelně zaučuje do stejných zvyklostí, za které Rumunsko tak nenávidí. 

Stejně jako ve svých předchozích filmech i ve Zkoušce dospělosti se Mungiu ukazuje jako mistrný inscenátor, který obratně pracuje s tím, co divákovi naplno říci či ukázat a co naopak jen naznačit nebo úplně zatajit. Od začátku do konce nás nechává s Romeem a jeho současnými problémy. Nevíme detaily o jeho minulosti, o zpackaném manželství ani o tom, kde žil předtím, než se v roce 1991 do Rumunska vrátil. Nevidíme ani sexuální útok na Elizu. Pochopíme, že ji otcovy činy poznamenávají, ale nevíme přesně jak. V rovině náznaků zůstane také otázka přítomná už od první scény celého filmu, kdy někdo prohodí oknem Romeova bytu kámen: útočí ně něj a jeho dceru někdo záměrně? 

Z filmu Zkouška dospělosti - Foto:  Aerofilms

Z filmu Zkouška dospělostiFoto:  Aerofilms

Zkouška dospělosti je především brilantní konverzační drama, spousta vizuálních detailů však zároveň rozšiřuje naše povědomí o postavách a obrazu dnešního Rumunska. Z hlediska zkušenosti postkomunistické Evropy je to také výmluvný film o tom, jaké je to žít ve společnosti, za kterou se člověk stydí, zároveň vypovídá i o rodičovství a o nejistotě rodičů, nakolik může jejich jednání bezděčně jejich potomky poznamenat. Mungiu tentokrát nenatočil tak drastický a mnohoznačný film, jako byly 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Přesto je znovu obdivuhodné, jak jasně a přitom ne polopaticky dokáže vystihnout komplikované a často potlačované problémy. 

Hodnocení: 96 % 

Autor:  Antonín Tesař
Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace