Liberatura s Jiřím Křesťanem o Zdeňku Nejedlém

3. duben 2013
Liberatura

„Rudý dědek“, jak se přezdívalo Zdeňku Nejedlému, bezpochyby výrazně ovlivnil českou kulturu. Jeho odkaz se v průběhu let dočkal jak nadšeného vyzdvihování, tak opovržlivého odsouzení a zesměšnění. Bez emocí a předpojatosti jsme se na tuto kontroverzní osobnost podívali s historikem Jiřím Křesťanem.

Jiří Křesťan z Národního archivu se zabývá rozporuplnou postavou nechvalně proslulého ministra školství více než 20 let, jeho monografie o Zdeňku Nejedlém mu letos vynesla nominaci na cenu Magnesia Litera v kategorii literatura faktu. Jak se mu podařilo napsat vědeckou práci tak čtivým způsobem? Které černobílé učebnicové teze o Nejedlém považuje za nejvíce zavádějící? Čím Nejedlý uškodil české kultuře nejvýrazněji? A jsou naopak nějaké pozitivní aspekty jeho práce neprávem přehlíženy?

PhDr. Jiří Křesťan, CSc., (1957) je historik a archivář, pracuje v Národním archivu. Zabývá se českými dějinami po roce 1918, zvláště dějinami komunismu a socialismu. Osobnosti Zdeňka Nejedlého se věnuje přes 20 let, publikoval o něm řadu prací. Monografie Zdeněk Nejedlý – politik a vědec v osamění (Paseka) je nominována v kategorii literatura faktu na cenu Magnesia Litera 2013.

autoři: Karolína Demelová , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.