Liberatura5. srpna  2015 v 18:00  

Liberatura s Annou Bolavou: O šílenství, sběru bylin a samotě

Anna Bolavá - Foto: Robert Adam, archiv Anny Bolavé

Anna BolaváFoto: Robert Adam, archiv Anny Bolavé

„Já sama byliny sbírám a vlastně mě nikdy nenapadlo o tom něco psát, protože mi to přišlo přirozené jako dýchání. Nenapadlo mě, že by to bylo téma, které by vydalo na knihu,“ říká k neobvyklému tématu svého románu Do tmy Anna Bolavá a dodává: „Když vás to posedne, tak jste prokletej a nemůžete s tím nic dělat.“ 

Hlavní postavou románu je Anna Bartáková, která je zároveň dosti nespolehlivou vypravěčkou příběhu plného samoty a šílenství. „Chtěla jsem vytvořit postavu, která má na sběr bylin celý život, která do toho dá všechno, protože to člověk v reálu udělat nemůže, ale v literatuře se to stát může,“ popisuje Bolavá svou hrdinku, která vidí ve sběru jedinou náplň svého života a vytěsňuje veškeré vztahy s lidmi. 

Jméno Anna Bolavá je pseudonym, pod kterým autorka publikovala už svou básnickou prvotinu Černý rok: „Souvisí to s tou bolestí, která má tisíc podob – fyzickou, psychickou. Samozřejmě nemusím psát jen pod jménem Anna Bolavá, mám i další texty, které jsou třeba humorné, a ty možná vyjdou pod úplně jiným jménem.“ Jiných textů má Bolavá rozepsaných podle všeho víc než dost, nejvíc nás ale překvapila příběhem o ženě z jihočeského maloměsta, která se rozhodne navštívit Karla Gotta. Tuhle knihu si ale bohužel nejspíš nikdy nepřečteme, protože Bolavá prý nechce Karla urazit. 

 

S Annou Bolavou o šílenství, sběru bylin a samotě

Vložit na svůj web

Celý rozhovor s Annou Bolavou si poslechněte zde. 

Pořad: Liberatura  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: středa 18:00; repríza neděle 05:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace