Liberatura15. října  2014 v 19:00  

Liberatura s Radkou Denemarkovou: Ismy už mě nezajímají

Spisovatelka Radka Denemarková - Foto: Martin Melichar

Spisovatelka Radka DenemarkováFoto: Martin Melichar

„Dostala jsem se po předchozích knihách do situace, kdy mi naše česká zapouzdřenost nestačí, vadí. Chtěla jsem se rozhlédnout. Jsem součástí lidstva a světa a problémy, které mě trápí, se týkají mnoha jiných věcí. Už se nechci v roce 2014 bavit o socialismu, komunismu, feminismu. Ismy už mě nezajímají. Svět je jinde,“ vysvětluje Radka Denemarková, jaké impulzy vedly k jejímu novému románu Příspěvek k dějinám radosti.

Že se Denemarková rozhlíží po světě, pochopíte už z prologu nové knihy. Ten převypravuje nedávnou tragickou událost, kdy po hromadném znásilnění zemřela dívka v Indii. Právě znásilnění a násilí obecně je podstatný motiv v novém románu. Radost, která se na první pohled nelogicky objevuje v názvu, souvisí s tělem: „Potřebovala jsem ukázat, co to znamená sex, když je někdo zamilovaný, co to znamená láska, respekt dvou lidí,“ prozrazuje Denemarková. „A na druhou stranu jsem chtěla ukázat, co znamená zločin, zrůdnost, podoby znásilnění, které se promítají po staletí. A dokonce když dojde k válkám, tak je to všude stejné – znásilnění je tolerovaná relaxace pro vojáky všech armád a zemí.“ 

 

Rozhovor s Radkou Denemarkovou: Ismy už mě nezajímají

Vložit na svůj web

S dějinami násilí na ženách se v knize svérázně vypořádávají tři prapodivné dámy, které vás možná okouzlí, možná rozčarují, každopádně na ně nezapomenete. Nejsympatičtější postava v novém románu Radky Denemarkové je ale podle jejích vlastních slov Policista. Ten vyšetřuje případ vraždy, který tak trochu parodicky kopíruje vlnu dnešních oblíbených detektivek: „Myslím si, že vyšetření něčeho neznamená vůbec nic. Ani pro oběť ani pro okolí.“ A tak i Policista objeví v případu stopy vedoucí k něčemu daleko hrůznějšímu, než je jedna vražda. Prozrazovat víc nebudeme.
Poslechněte si Liberaturu a nechte se nalákat na Příspěvek k dějinám radosti. 

Pořad: Liberatura  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: středa 18:00; repríza neděle 05:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace