Liberatura21. března  2012 v 10:00  

Liberatura se Sylvou Fischerovou

Sylva Fischerová – Egbérie a Olténie - Foto: Nakladatelství Baobab

Sylva Fischerová – Egbérie a OlténieFoto: Nakladatelství Baobab

Za sbírku povídek Pasáž je básnířka a prozaička Sylva Fischerová nominována na letošní Magnesii Literu. V Liberatuře si s ní ale budeme povídat zejména o její nejnovější knize pro děti Egbérie a Olténie, kterou právě vydalo nakladatelství Baobab.

Egbérie a Olténie je jedním z nejrůznorodějších souborů pohádek v historii české dětské literatury. Z pohádky v Tibetu se přesunete do českého špajzu, kde vám příběhy odvypráví Chlebovka a Rohlikovka, pak do Austrálie za vakoslony nebo do Indie. Ať budete kdekoli, takový příběh jste ještě nečetli! Kde je vůbec Sylva Fischerová posbírala? A je těžké stvořit knížku rozevlátých pohádek po boku vážně laděné povídkové sbírky? Jak se liší její dětští čtenáři od těch dospělých? A od čtenářů poezie? Se Sylvou Fischerovou v Liberatuře jen těžko odpovíme na všechny otázky, přesto – nebo snad právě proto – radíme, pusťte si nás! 

 

Rozhovor s básnířkou a prozaičkou Sylvou Fischerovou

Vložit na svůj web

Sylva Fischerová - Foto: Stanislav Soukup

Sylva FischerováFoto: Stanislav Soukup

Sylva Fischerová (1963), prozaička, básnířka, autorka knih pro děti. Narodila se a mládí prožila v Olomouci, vystudovala klasickou filologii na Karlově univerzitě. Nyní pracuje tamtéž v Ústavu řeckých a latinských studií, věnuje se zejména staré řecké literatuře, filozofii a náboženství. Vydala básnické sbírky Chvění závodních koní (1986), Velká zrcadla (1990), V podsvětním městě (1994), Šance (1999), Krvavý koleno (2005) a Anděl na okně (2007). V roce 2005 vydala sbírku povídek Zázrak, pro děti napsala Júla a Hmýza aneb Cesta do Juliiny země (2006). Ve Velké Británii vyšly dva výbory z básní, za poslední povídkovou sbírku Pasáž (Fra, 2011) je nominována na cenu Magnesia Literra 2012. 

Recenze z rubriky Cizrna: 

DeLillova Cosmopolis: Fastfoodový svět za oknem limuzíny
Don DeLillo je žijící legendou americké literatury. Nejen svou literární trilogií Podsvětí si vydobyl neotřesitelnou pozici v soudobém romanopisectví. Nyní se českému čtenáři představuje v další knize. Nakladatelství Odeon vydalo jeho novelu z roku 2003 Cosmopolis. Naplňuje DeLillo očekávání? A dostává se jeho textu od českého nakladatele dostatečné péče?

Pořad: Liberatura  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: středa 18:00; repríza neděle 05:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace