„Nejdrastičtější pasáže jsem napsal u ABBY,“ říká Lukáš Palán o ponuré baladě Loughorn

23. únor 2017
Liberatura

V české poezii jsme narazili už na ledasco, ale nenapadlo nás, že si v roce 2017 přečteme sbírku, které dominuje ponurý příběh o nemožnosti uniknout vlastnímu osudu a neschopnosti poučit se z vlastních chyb. Loughorn se odehrává v bezčasí, v zemi nikoho. A dostane vás ještě víc, když si k němu pustíte hudbu.

„Země začíná u bažin, / pokračuje přes helmský les, / končí přehradou Loughorn,“ kreslí svůj fiktivní svět Lukáš Palán. Přežívají v něm beznadějné postavičky. Otec a syn, kterému při porodu zemře matka a on vyrůstá ve stínu její smrti. „Rodíme se vyhaslí, takže se nebojíme uhoření,“ píše se v básni Chwar. Názvy krátkých textů, které spolu na padesáti stranách tvoří strohý, temný příběh, připomínají jména metalových kapel: Atta, Barwte, Ogra, Purhg, Qor. „Nezamená to nic,“ přiznává Lukáš Palán, „když máš v sobě osm panáků a hledáš dobrý název, dopadne to takhle.“

Svou sbírku psal zásadně při poslechu hudby, což není až takové překvapení. Lukáš Palán dlouhou dobu psal pro hudební magazín Full Moon a své poznámky o nejnovějších releasech dál publikuje na blogu We Want War. Právě tam si člověk může odvodit, jaký soundtrack by měl doprovázet Loughorn. „Když jsem se potřeboval rozpumpovat, tehdy frčel třeba Andy Stott a jeho Luxury Problems,“ říká Palán, „druhou polovinu Loughornu jsem napsal v hospodách. Tam nejsem DJ. Část knihy vznikla za poslechu ABBY a podobných věcí – a to jsou ty nejdrastičtější pasáže. To se objevovalo to moje druhé, špatné já.“

Loughorn je Lukášova druhá sbírka. Od prvotiny s trochu obscénním názvem P***, H****, Hitler, Praha se zásadně liší. V debutu reflektoval současný velkoměstský život, někdy přidával dávku absurdity a černého humoru, jindy mu stačil skeptický komentář. „Někdo mou první sbírku nazval angažovanou poezií. Nechtěl jsem psát znovu něco, co by mě mohlo zaškatulkovat. Mohlo to sklouznout do toho, že obviňuju společnost. Lákalo mě to udělat jinak. Tak, aby to někdo otevřel a řekl si, tohle jsem nečekal.“

Poslechněte si Liberaturu s Lukášem Palánem o sbírce poezie, která se čte jako temný román.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.