Liberatura24. září  2014 v 19:00  

Spisovatel Marek Šindelka: Facebook je mapa samoty

Spisovatel Marek Šindelka - Foto: Martina Pavloušková

Spisovatel Marek ŠindelkaFoto: Martina Pavloušková

Na začátku letošního roku jsme avizovali nejzajímavější připravované tituly. Byl mezi nimi i nový povídkový soubor Marka Šindelky Mapa Anny. Čtvrtá kniha mladého prozaika, nositele Ceny Jiřího Ortena a Magnesie Litery 2011 za prózu, je konečně venku. Naplnila očekávání? A kam se Šindelka posunul od poslední knihy Zůstaňte s námi?

„Vždycky rozvíjím téma, které jsem naznačil už v minulém textu,“ vysvětluje Šindelka v úvodu rozhovoru, když se ho ptáme, jak začala práce na novince Mapa Anny. Stejně jako v Zůstaňte s námi se v nové sbírce autor věnuje mezilidským vztahům. „Tentokrát jdu ale víc do hloubky,“ tvrdí Šindelka. Dáváme mu za pravdu. V Mapě Anny se v jedné povídce octnete hluboko pod zemí mezi pomalu rostoucími nerosty. Hlavně se ale dostanete pod kůži představitelům Šindelkových povídek, kteří často těžce prožívají pouhou existenci vlastního těla. 

Marek Šindelka – Mapa Anny - Foto: Nakladatelství Odeon

Marek Šindelka – Mapa AnnyFoto: Nakladatelství Odeon

Právě tělo je ústřední motiv Mapy Anny, které jde všelijak modifikovat, jeho vzhled lichotivě upravovat přes všemožné aplikace, stejně ale zestárne. Vychovává v nás dnešní doba narcistní tendence? Sociální sítě i se svou nutností pečovat o osobní avatary v autorovi spíš vzbuzují osamocení: „Facebook je mapa samoty,“ hodnotí Šindelka. 

Poslechněte si Liberaturu o nové knize jednoho z nejnadějnějších autorů české literatury a dozvíte se, proč pořád holduje formátu povídky a proč mu pro dnešní dobu přijde nejpříznačnější. Zjistíte také, jak promyšleně strukturovaná je Mapa Anny i které texty nám v souboru přišly nejlepší. 

 

Spisovatel Marek Šindelka: Facebook je mapa samoty

Vložit na svůj web

Pořad: Liberatura  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: středa 18:00; repríza neděle 05:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace