Odhalená kůže v módě: Vliv návrhářů a popkultury

28. červenec 2015

Hluboké výstřihy, holá záda, pupíky, začátek hýždí a samozřejmě nohy. Hladké i chlupaté, žilnaté, opálené, zarudlé, pupínkovaté, obtloustlé i povadlé tvary lidských těl se na nás v létě valí kolikrát víc, než je příjemné. Odhalování dekoltů, břich a dalších částí lidského těla se přitom evidentně neřídí praktičností ani estetikou. Co nás vlastně vede k tomu, abychom svému okolí ukazovali tolik?

O odhalování těla v historii módy s Janou Máchalovou

Zahalování a odhalování lidského těla je téma nerozlučně provázané s módou od jejích počátků. Historici a antropologové soudí, že se lidé začali halit do kožešin nejen z praktických důvodů ochrany a zahřátí těla, ale od začátku hrály výraznou roli i jiné faktory, jako náboženství, společenský status a prestiž nebo příslušnost k určité skupině. V různých kulturách znamenala nahota něco jiného.

Třeba ve starém Egyptě byla zcela běžná. Muži nosili jen lehkou tuniku kolem boků a ženy volně řasené průhledné tkaniny. V hebrejské bibli ale najdeme o nahotě Egypťanů kritické zmínky, které ji odsuzují jako ostudnou. Kult atletického nahého těla je provázán s antickým Řeckem a hlavně se Spartou, kde muži i ženy sportovali zcela nazí. Římané začali mužské tělo halit do tógy a podle fresek v Pompejích je zjevné, že ženy v té době nosily pod volně řasené látky předchůdce podprsenky, pruh uvázaný přes prsa, kterému se říkalo strophium. Veřejná nahota už byla v Římě přijatelná jen v lázních. Na novodobou historii odkrývání a zakrývání konkrétních partií od secese do současnosti jsem se zeptala historičky módy Jany Máchalové. Poslechněte si, co v průběhu 20. století rozhodovalo o tom, jaké části těla byly považované za hodné maximální pozornosti a nahoty.

 

dnes v Modeschau o odhalování a zahalování v módě s teoretičkou Janou Máchalovou: od empírových dekoltů, kvůli kterým se umíralo na nachlazení, až po subkultury... Poslouchejte 18:00–19:00 na wave.cz/live

Posted by Modeschau on 14. červenec 2015

Nahota a popkultura: Od Riot Grrrls po Nicki Minaj s Pavlem Turkem

Vedle módních návrhářů měla na vnímání odhaleného těla vždy zásadní vliv popkultura. Na výrazné hudební osobnosti, které podle něj posunuly vnímání nahoty určitých částí lidského těla, jsem se zeptala novináře Pavla Turka. Začali jsme u břicha, pro které Pavel jako zásadní osobnost zmínil Kathleen Hanna z kapely Bikini Kill. Zakladatelka hnutí Riot Grrrls používala v 90. letech odhalené břicho jako transparent, psala na něj feministické vzkazy a provokativní hesla. Poukazovala tak mimo jiné na problematiku práva žen na interrupci, které tehdy ještě nebylo v Americe běžné. „Zatímco u Kathleen Hanna bylo holé břicho symbolem osvobození žen, kapely jako Spice Girls nebo Pussycat Dolls ho na přelomu tisíciletí posunuly do úplně jiné roviny. Přinesly diktát plochého břicha a až nezdravé soutěživosti mezi ženami o to, která bude víc hot pro mužské publikum.“

 

nahota v módě a popkultura: od rockových dravců a Riot Grrrls po Nicki Minaj. Poslouchejte dnes večer Modeschau s Veronikou Ruppert a Pavlem Turkem, 18:00–19:00 na www.wave.cz/live

Posted by Modeschau on 28. červenec 2015

Zastavili jsme se také u osvobození ženské bradavky, akce #freethenipple, která se v poslední době řeší na sociálních sítích, a u akcentu na objemné ženské hýždě. Ten přichází s fetišizací proporcí hvězd současného popu, jako jsou Nicki Minaj, Rihanna nebo Beyoncé. Nezůstalo ale jen u ženského těla, probrali jsme i ikonické fotografie odhalených rockových dravců Jima Morrisona nebo Roberta Planta: „Jejich pózy často evokují antické sochy nebo Ježíše Krista. Jako by nahota těchto mužů byla symbolem určité nadřazenosti a okázalosti. Vždy navíc souvisí s jakousi vypracovaností a sošností a je úzce provázaná s určitou fyzičností té hudby. Nedokážeme si představit, že by do půl těla zpíval folkař typu Boba Dylana.“ Zajímavý pohled na nahé mužské tělo nabízí i přístup hardcorové komunity, pro kterou je nahé mužské tělo symbolem tvrdé práce a přístupu k životu. Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka