Throat vs. Tile: Dlaždičku do krku a řvát

14. srpen 2013

Staré dobré časy noise-rockových legend z okruhu Amphetamine Reptile a Touch and Go stále nejsou zapomenuty. Léto 2013 přineslo dvě silné desky, které suverénně oživují odkaz hlučných devadesátek – debut finských Throat a druhou řadovku Tile z Pensylvánie.

Z finského hudebního undergroundu se čas od času vyloupne skvost. Ať už je to radikální elektronika Pan Sonic, experimentální hrátky kutilů z labelu Fonal, nebo možná nejlepší noise-rock, jaký jste slyšeli za poslední roky – Throat. Kvarteto z města Turku se po čtyřech letech existence a řadě sedmipalců konečně představuje regulérním debutem Manhole.

Throat se masivně inspirují v devadesátých letech, tedy zlaté éře amerického noise-rocku. Demoliční hranaté riffy, uširvoucí skřípot zpětných vazeb, urputné vokály z oddělení neklidu v psychiatrické léčebně. Tohle komando si bere to nejlepší z klasiků žánru jako Unsane, Helmet, The Jesus Lizard, Tar nebo Shellac. A stejně jako všechny zmíněné kapely vynikají Throat mimořádnou schopností psát skvělé songy, návykové krátce po prvním užití. Navíc zabalené ve výtečném zvuku – albiniovsky soustředěném a řezavém, oldschoolovém i současném zároveň.

Jen o pár dní později než vynikající debut Throat vyšlo druhé regulérní album You Had A Friend in Pennsylvania jejich záoceánských žánrových souputníků Tile, kteří své hlukové plivance posílají světu do tváře o několik let déle. Trio z pensylvánského Allentownu má blíž k obnoveným Harvey Milk nebo vrstevníkům Pissed Jeans (jejichž bývalý bubeník ostatně tříská do bicích právě v Tile).

02945307.jpeg

U Tile je navíc hodně znát vliv defektních melodií Black Flag a ujeté těžkotonáže raných Melvins. Ve srovnání s Finy jsou co do intenzity ještě o stupínek neúprosnější, ve zvuku a tempech většinou sludgeově pomalejší a špinavější, v atmosféře pokud možno tísnivější. Tam, kde jsou Throat vybuzení a zjitření, znějí Tile jako maniak na barbiturátech.

Čerstvé releasy obou nekompromisních part patří k letošním špičkám a dokazují, že pozdně osmdesátkové a devadesátkové undergroundové inspirace jsou stále živé. A v obou případech upozorňují na talent, který by byla škoda přehlédnout.

Throat – Manhole (At War / False Noise / Kaos Kontrol / Made in Kansas / Rejuvenation Records, 2013)
Tile – You Had A Friend in Pennsylvania (Limited Appeal Records, 2013)

autor: Robert Candra
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.