POSTudiu: Úřad práce jako stigma?

18. březen 2013

Podle únorové statistiky se nezaměstnanost v České republice vyšplhala na 8,2 %. Mezi nezaměstnanými absolventy vysokých škol převažují studenti humanitních oborů. Možnost rekvalifikace jim poskytují pouze některé úřady práce. Většina absolventů si tak hledá práci aktivně sama bez pomoci, evidenci na úřadu práce někteří vnímají jako poslední z možností.

Mladí lidé do 25 let, kteří přijdou o práci nebo ji po ukončení studia nenajdou, by podle Rady Evropské unie měli do 4 měsíců získat zaměstnání, možnost dalšího vzdělávání nebo třeba rekvalifikace. V České republice se to týká i necelých 3500 absolventů vysokých škol, které v loňském roce evidovaly úřady práce.

Podle mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Štěpánky Filipové mohou nově využít systém zvolených rekvalifikací. „Daný člověk si sám vybere rekvalifikaci, kurz a obrátí se na úřad práce se žádostí o proplacení rekvalifikace. Pokud odpovídá potřebám uchazeče i potřebám na uplatnění v daném regionu, může jí zaplatit až částkou do 50 tisíc korun do 3 následujících let.“

Nabídku rekvalifikačních kurzů pro absolventy vysokých škol neposkytují všechny kraje. Například v tom Moravskoslezském je nenajdete na úřadech práce vůbec. V Jihočeském kraji je zase o rekvalifikace absolventů vysokých škol největší zájem. Jaká zaměření si vybírají? „Pokud se absolventi zajímají o rekvalifikace, pak zpravidla o kurzy ekonomického směru, rozšíření dovedností v oblasti IT technologií nebo kurzy na tvorbu webových stránek a grafiku.“

02604558.jpeg

Obecně se dá říct, že absolventi vysokých škol jsou flexibilnější a svoje znalosti a dovednosti získané při studiu dokáží aktivně využít právě při hledání práce. Často míří do odlišných oborů, kde se snaží najít nové uplatnění. Vystoupit z řady absolventů humanitních oborů, kteří marně hledají zaměstnání, se rozhodli zakladatelé antropologického studia Anthropictures. Jak říká Pavel Borecký, chybějící pracovní místa pro mladé antropology si proto vytvořili sami. „Musíme sami vytvářet nová pracovní místa. Je potřeba poukazovat na to, že společnost potřebuje analytiky. Věnovat se výzkumu, než se rozhodnu do něčeho neinvestovat desítky milionů. A tím by mohla vznikat i další pracovní místa.“

POSLECHNĚTE SI: Rozhovor s marketingovou řediteloua personálního portálu Profesia.cz Kateřinou Jaroňovou o postavení absolventů na pracovním trhu

autor: Susana
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.