Prolomit vlny19. července  2012 v 11:30  

Prolomit vlny: Dost bylo D.O.S.T.!

Prague Pride 2012 - Foto:  Prague Pride

Prague Pride 2012Foto:  Prague Pride

Druhý ročník lidskoprávního festivalu Prague Pride (jehož je Radio Wave mediálním partnerem) k sobě kromě otevřených lidí, kteří chtějí společně oslavit různorodost a toleranci, bohužel přitahuje i názorové extrémisty. Rubrika Prolomit vlny tentokrát míří právě za nimi.

Když loni v souvislosti s Prague Pride prezidentský vicekancléř Hájek veřejně označil homosexuály za devianty, snesla se na jeho hlavu na zatuchlé české poměry až nečekaně ostrá kritika, která v důsledku znamenala pozitivní stimul pro pořadatele této akce. 

Hradu (přinejmenším ideově) blízká ultrakonzervativní iniciativa Akce D.O.S.T. se stejně nízkým a nenávistným způsobem vymezuje i proti letošnímu ročníku. Toto sdružení se definuje jako ochránce občanských práv a svobod, šířící atmosféru otevřenosti a objektivity a monitorující případy možného porušování práv a svobod občanů – ovšem ve smyslu svého manifestu, který zaštítěn pojmy jako tradiční rodina, národ, vlast a náboženství (bez bližšího určení) jednoduše brojí proti homosexuálům, multikulturalismu nebo politické korektnosti. 

Prague Pride 2012 - Foto:  ČTK

Prague Pride 2012Foto:  ČTK

Tento týden se na stránkách Akce D.O.S.T. objevil text s názvem Obrana hrdosti normálních lidí je nutná!, podepsaný předsedou sdružení Semínem a místopředsedou Bahníkem. Ti v něm Prague Pride označují jako ostře konfrontační „festival“ (uvozovky dodali autoři), který propaguje „nesnášenlivou ideologii homosexualismu“. Padají tu obraty jako „zvrácená pýcha“, „účelová provokace“ a podobné, které téměř dokonale kombinují éru upalování čarodějnic s rétorikou totalitního Rudého práva. 

Nedosti na tom, Akce D.O.S.T. svolává v den pořádání Prague Pride své příznivce rovněž na Václavské náměstí – před startem finálního průvodu budou pod sochou sv. Václava protestovat, po poledni se přesunou na ostrůvek za magistrálou, kde hodlají střežit normalitu a tradiční hodnoty až do podvečera. 

Z Prague Pride 2011 - Foto: Ivana Veselková

Z Prague Pride 2011Foto: Ivana Veselková

Zástupci D.O.S.T. také vyjadřují své pobouření skutečností, že Prague Pride podporují někteří politici a instituce veřejné služby. Jako zaměstnanec veřejnoprávního Českého rozhlasu si dovolím ocitovat jen několik bodů z preambule ke kodexu této instituce, podle níž rozhlas
- podporuje soudržnost společnosti a integraci všech jednotlivců, skupin a
společenství, zvláště se vyvaruje kulturní, sexuální, náboženské, rasové či politické
diskriminace a společenské segregace
nebo
- odráží rozmanitost filozofických koncepcí a náboženských vyznání ve společnosti,
aby napomohl vzájemnému porozumění a toleranci a podporoval soudržnost
mnohonárodnostní a multikulturní společnosti. 

Na tyto zásady jsem hrdý, jakkoli jejich naplňování není vždy jednoduché. A jsem hrdý i na to, že Radio Wave je přesně v jejich duchu mediálním partnerem právě Prague Pride, a přispívá mimo jiné tímto dílem k toleranci a respektu ve světě, v němž žijeme. 

Autor:  Robert Candra
Pořad: Prolomit vlny  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: nepravidelně  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 25. ledna  2016 v 15:20     AudioVideo  rubrika: Prolomit vlny

  Prolomit vlny: Obama je sám proti revolveru

  Pro Evropana v podstatě nepředstavitelná podívaná, v USA součást národní identity. To jsou „gun shows“, něco mezi výstavou a blešákem, kde se na dlouhých pultech blýskají místo starožitností a cetek naleštěné zbraně,...

   
 • 20. ledna  2016 v 13:20     Audio  rubrika: Prolomit vlny

  Prolomit vlny: Zkušenost sdíleného domova

  Dlouho jsem ani já neměl daleko k tomu podlehnout dojmu, že je česká společnost rozdělená oním hlubokým kanálem protivenství, o němž myslím mluvil i prezident Zeman. Zdá se, že na jedné straně povstala skupina vlastenců,...

   
 • 12. ledna  2016 v 15:20     Audio  rubrika: Prolomit vlny

  Prolomit vlny Petry Hůlové: K násilnostem migrantů v Kolíně nad Rýnem

  V rámci silvestrovských oslav došlo v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a několika dalších městech v Německu k hromadným útokům na ženy. Významnou měrou se na skupinovém násilí, sexuálním i loupežném, podíleli migranti. Tolik...

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace