Prolomit vlny19. července  2012 v 11:30  

Prolomit vlny: Dost bylo D.O.S.T.!

Prague Pride 2012 - Foto:  Prague Pride

Prague Pride 2012Foto:  Prague Pride

Druhý ročník lidskoprávního festivalu Prague Pride (jehož je Radio Wave mediálním partnerem) k sobě kromě otevřených lidí, kteří chtějí společně oslavit různorodost a toleranci, bohužel přitahuje i názorové extrémisty. Rubrika Prolomit vlny tentokrát míří právě za nimi.

Když loni v souvislosti s Prague Pride prezidentský vicekancléř Hájek veřejně označil homosexuály za devianty, snesla se na jeho hlavu na zatuchlé české poměry až nečekaně ostrá kritika, která v důsledku znamenala pozitivní stimul pro pořadatele této akce. 

Hradu (přinejmenším ideově) blízká ultrakonzervativní iniciativa Akce D.O.S.T. se stejně nízkým a nenávistným způsobem vymezuje i proti letošnímu ročníku. Toto sdružení se definuje jako ochránce občanských práv a svobod, šířící atmosféru otevřenosti a objektivity a monitorující případy možného porušování práv a svobod občanů – ovšem ve smyslu svého manifestu, který zaštítěn pojmy jako tradiční rodina, národ, vlast a náboženství (bez bližšího určení) jednoduše brojí proti homosexuálům, multikulturalismu nebo politické korektnosti. 

Prague Pride 2012 - Foto:  ČTK

Prague Pride 2012Foto:  ČTK

Tento týden se na stránkách Akce D.O.S.T. objevil text s názvem Obrana hrdosti normálních lidí je nutná!, podepsaný předsedou sdružení Semínem a místopředsedou Bahníkem. Ti v něm Prague Pride označují jako ostře konfrontační „festival“ (uvozovky dodali autoři), který propaguje „nesnášenlivou ideologii homosexualismu“. Padají tu obraty jako „zvrácená pýcha“, „účelová provokace“ a podobné, které téměř dokonale kombinují éru upalování čarodějnic s rétorikou totalitního Rudého práva. 

Nedosti na tom, Akce D.O.S.T. svolává v den pořádání Prague Pride své příznivce rovněž na Václavské náměstí – před startem finálního průvodu budou pod sochou sv. Václava protestovat, po poledni se přesunou na ostrůvek za magistrálou, kde hodlají střežit normalitu a tradiční hodnoty až do podvečera. 

Z Prague Pride 2011 - Foto: Ivana Veselková

Z Prague Pride 2011Foto: Ivana Veselková

Zástupci D.O.S.T. také vyjadřují své pobouření skutečností, že Prague Pride podporují někteří politici a instituce veřejné služby. Jako zaměstnanec veřejnoprávního Českého rozhlasu si dovolím ocitovat jen několik bodů z preambule ke kodexu této instituce, podle níž rozhlas
- podporuje soudržnost společnosti a integraci všech jednotlivců, skupin a
společenství, zvláště se vyvaruje kulturní, sexuální, náboženské, rasové či politické
diskriminace a společenské segregace
nebo
- odráží rozmanitost filozofických koncepcí a náboženských vyznání ve společnosti,
aby napomohl vzájemnému porozumění a toleranci a podporoval soudržnost
mnohonárodnostní a multikulturní společnosti. 

Na tyto zásady jsem hrdý, jakkoli jejich naplňování není vždy jednoduché. A jsem hrdý i na to, že Radio Wave je přesně v jejich duchu mediálním partnerem právě Prague Pride, a přispívá mimo jiné tímto dílem k toleranci a respektu ve světě, v němž žijeme. 

Autor:  Robert Candra
Pořad: Prolomit vlny  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: čtvrtek 16:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. října  2014 v 11:20     Audio  rubrika: Prolomit vlny

  Prolomit vlny: Kam kráčíš, etnologie?

  Média přinesla nedávno zprávu, že část vědecké obce nesouhlasí se jmenováním docenta Marka Jakoubka novým ředitelem etnologického ústavu Univerzity Karlovy. Za zdánlivě marginální změnou na postu vedoucího pražské etnologie...

   
 • 16. října  2014 v 16:20     Audio  rubrika: Prolomit vlny

  Prolomit vlny: Feminizace chudoby

  Termínem feminizace chudoby je od konce 70. let označován celosvětový trend zvyšujícího se podílu a převahy chudoby mezi ženami ve srovnání s muži. Ženy podle odhadů celosvětově tvoří 70 % všech osob pod hranicí chudoby....

   
 • 12. června  2014 v 13:20     AudioVideo  rubrika: Prolomit vlny

  Prolomit vlny: Proč je FIFA záporák? MS je jen špička ledovce

  Když arabský Katar v roce 2011 pořádal fotbalový Asijský pohár, měla tahle akce nejnižší návštěvnost za celou dekádu. Není se čemu divit – v Kataru žijí necelé dva miliony lidí a přes léto se teplota na stadionech,...

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas