Prolomit vlny: Je menstruace pořád tabu?

30. červen 2016

Menstruace je pro některé lidi pořád tabu. Schválně: jaké pocity ve vás vyvolává jenom to samotné slovo? Je vám to jedno, nebo je to trochu nepříjemné? Nebo přímo nechutné?

Stigmatizace tohoto přirozeného procesu je často ponižující a omezující, především pro ženy v ekonomicky méně rozvinutých zemích. Na to se rozhodla upozornit šestadvacetiletá Kiran Gandhi, studentka Harvardovy univerzity, když letošní londýnský maraton běžela v první den své menstruace bez tamponu nebo vložky. Fotky z cíle ji tak zachycují s krvavými skvrnami na vnitřní straně stehen.

Na svém blogu Kiran popsala, že dostala menstruaci večer před maratonem a přišlo jí nepraktické si během závodu měnit tampon. Současně se své krvácení rozhodla pojmout jako aktivistické sdělení – ukázat, že menstruace je něco normálního a běžného, a upozornit na situaci milionů žen a dívek po celém světě, které nemají přístup k základním hygienickým pomůckám ve dnech svého krvácení.

Její počínání vyvolalo nesmírně vášnivé a rozporuplné reakce. Část lidí přijala její sdělení jako snahu bourat tabu a stigma kolem menstruace. Další část lidí vyjadřuje naprosté znechucení. To, co Kiran udělala, je prý odporné.

Není mi jasné, co přesně je na menstruaci odporné. Je to přece přirozený biologický proces, s nímž žije podstatnou část svého života téměř každá žena. Na to mají oponenti rychlou odpověď: vyměšování je přece také přirozené, a nestavíme ho na odiv. A dodávají: Máme tedy příště čekat běžce s hnědými skvrnami na zadku, aby upozornili na nedostatek toaletního papíru?

 

thank you @instagram for providing me with the exact response my work was created to critique. you deleted a photo of a woman who is fully covered and menstruating stating that it goes against community guidelines when your guidelines outline that it is nothing but acceptable. the girl is fully clothed. the photo is mine. it is not attacking a certain group. nor is it spam. and because it does not break those guidelines i will repost it again. i will not apologize for not feeding the ego and pride of misogynist society that will have my body in an underwear but not be okay with a small leak. when your pages are filled with countless photos/accounts where women (so many who are underage) are objectified. pornified. and treated less than human. thank you. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀ ⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀ ⠀ ⠀⠀⠀ ⠀ this image is a part of my photoseries project for my visual rhetoric course. you can view the full series at rupikaur.com the photos were shot by myself and @prabhkaur1 (and no. the blood. is not real.) ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀ ⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀ ⠀ i bleed each month to help make humankind a possibility. my womb is home to the divine. a source of life for our species. whether i choose to create or not. but very few times it is seen that way. in older civilizations this blood was considered holy. in some it still is. but a majority of people. societies. and communities shun this natural process. some are more comfortable with the pornification of women. the sexualization of women. the violence and degradation of women than this. they cannot be bothered to express their disgust about all that. but will be angered and bothered by this. we menstruate and they see it as dirty. attention seeking. sick. a burden. as if this process is less natural than breathing. as if it is not a bridge between this universe and the last. as if this process is not love. labour. life. selfless and strikingly beautiful.

Fotka zveřejněná uživatelem Rupi Kaur (@rupikaur_),Bře 24, 2015 v 9:02 PDT


Toto srovnání ale podle mého názoru neobstojí. Existuje tu totiž jeden zásadní rozdíl. Za vyměšování, které je přirozené všem lidem, není nikdo ponižován a omezován. Za menstruaci ano. V některých afrických nebo asijských zemích je běžné, že dívka musí v době své menstruace přestat chodit do školy. Ženy se tam nesmí účastnit skupinových aktivit nebo jsou na několik dní vykázány žít mimo komunitu, protože jsou v tomto období považovány za nečisté. Dívkám bývá vysvětlováno, že jejich menstruace je trest nebo nemoc, kterou na sebe přivolaly. Ale i v západní společnosti může být menstruace zdrojem zesměšňování. Kolikrát už jsme slyšeli někoho říct, když se žena rozčílila, „no jo, má svoje dny“? Není to ponižující a urážlivé?

Rozumím tomu, že někomu není toto téma příjemné. Třeba jej jednoduše vnímá jako osobní a intimní věc každé ženy. To je v pořádku. Ale není ideální, když je menstruace zdrojem ponižování a omezování. Proto vnímám čin Kiran Gandhi jako vítaný, obdivuhodný a inspirující. A také velmi efektivní. Celý svět o ní teď mluví a někoho to třeba donutí se zamyslet.

Komentáře v rubrice Prolomit vlny vyjadřují názory autora/autorky.

autor: Irena Buršová
Spustit audio