Dokumentaristka Culková: Skoro milion Čechů je v exekuci. Stát musí mít plán, co s tím

1. prosinec 2016

Zablokované účty má dnes přes devět set tisíc Čechů. „Taky jsem si dřív myslela, že do exekuce se může dostat jenom někdo nezodpovědný, kdo si neumí řídit život. Realita tomu ale naprosto neodpovídá. Dluhy a život postižený zážitkem exekuce má dnes desetina národa,“ říká Andrea Culková, autorka dokumentu Exekuce z cyklu Český žurnál, který si můžete pustit na webu ČT. „Stát musí chtít dlužníky dostávat zpátky do normálního života. Pro nás jako společnost je to mnohem cennější, než když z někoho vymlátíme tisícovku.“

„Před mnoha lety jsem si od města pronajala ateliér, byl v bídném stavu. Narvala jsem do něj peníze, opravila ho a pravidelně platila nájemné,“ komentuje Culková na začátku filmu záběry dvou mužů, kteří v jejím bytě oblepují majetek nálepkami s nápisem „Exekučně zabaveno“. Dokumentaristka si tentokrát téma filmu nerozhodla jako obvykle. Trochu brutálně si našlo ono ji. „Jednou o Vánocích ateliér vykradli, i s materiálem k filmu, na kterém jsem dělala 3 roky. Ve stavu zoufalství jsem vypověděla smlouvu a musela odtamtud rychle pryč. Za rok přišlo oznámení, že mám zaplatit 16 000 za vodu, což byl totální nesmysl, maximální roční spotřebu jsme měla kolem osmi set korun. Tehdy jsem šla na správcovskou firmu, kde jsme podepsali a opatřili razítkem moji stížnost, tím to pro mě skončilo.“

Na dokument Exekuce se můžete podívat tady.

Jenže historie jejího dluhu právě začala. Filmařka si svoji pracovnu přestěhovala a nezměnila si dodací adresu. „Spor pak běžel roky soudní cestou, aniž bych o tom věděla, a tak jsem kvůli nezměněné dodací adrese promarnila veškeré šance se odvolat.“

Zadlužené děti

Nezměněná dodací adresa je podle dokumentaristky, která se ve svém filmu snaží o komplexní zprávu o českém zadlužování, nejčastějším důvodem, proč se lidé do dluhové pasti dostávají. Často je to také kvůli onemocnění, nemoci partnera, úmrtí partnera, rozchodu nebo rozvodu. „Pokud jste finančně gramotný, měl byste mít ušetřeno 5 platů. Kolik z nás ale má takto ušetřeno? V mnoha regionech je to nemožné, lidi mají tak malé platy, že když někdo onemocní nebo vypadne partner, tak velmi rychle spadnou do dluhů.“

03754761.jpeg

V Česku mají dluhy dokonce i sedmileté děti. Ve filmu Exekuce vystupuje jedna ze dvou sester, kterým vznikly dluhy za neuhrazené pokuty dopravnímu podniku. Pokuty z dětství. „Rodiče jí nedávali peníze na jízdenky, ona ve dvanácti jezdila načerno a exekutor po ní ty peníze přesto vyžadoval. Jí konkrétně pomohl dětský domov, platila jen menší částku, ale její sestra má dodnes obrovskou dluhovou zátěž. Spirála exekucí se s ní roztočila tak, že nemá šanci se z dluhů dostat. Podle statistik by své dluhy rádo platilo více než 85 % lidí, bohužel ale nemají jak.“

Dluží skoro každý

Lidé ve finanční nouzi se velmi často stávají obětí dalších podnikatelů s chudobou. „Je to i kvůli tomu, že být v exekuci je obrovská psychická zátěž. Rozrušení lidé udělají cokoliv, aby se nějak zachránili, a tak naletí lichvářům, firmám, které vám rychle půjčí. Nabírá to pak ještě další obrátky a ti lidé se odstředivě dostávají dál a dál do větší pasti, dál od řešení problému.“ Culková mluví také o všudypřítomnosti nabídek bank i různých lichvářských společností. „Je strašně jednoduché si někde půjčit.“ Mluví také o rozporu mezi počtem zadlužených lidí v republice a veřejným míněním, které je k dlužníkům stále velmi nekompromisní. Přesto, že dnes něco dluží skoro každý.

V České republice funguje od roku 2001 systém soukromých exekutorů. V tom se lišíme od Německa nebo Norska, kde jsou exekutoři státní. Obě tyto země Culková během natáčení dokumentu navštívila. „V těchto zemích je to celé v rukou státu, zatímco u nás je to byznys. Zavedlo se to tak proto, aby exekutoři měli motivaci vymáhat. Ukázalo se ale, že je to efektivní jenom při vymáhání malých, bagatelních pohledávek, při vymáhání obrovských částek vzniklých kriminální činností, kvůli kterým vznikla poptávka po exekutorech, to moc efektivní není.“

03754759.jpeg

Vrátit se zpátky

„Nikdo tady neřeší tu nejdůležitější otázku,“ říká ve studiu Radia Wave Andrea Culková. „To, že lidé, kteří se ocitnou v exekuci, vypadávají ze systému natrvalo. Máme tady armádu lidí, kteří se nikdy nedostanou zpátky, to je největší rozdíl mezi námi a Německem, které bylo kolem začátku tisíciletí v podobném stavu. Také měli spoustu lidí bez motivace a schopnosti se vrátit do normálního života, tedy platit daně, zdravotní, sociální, vydělávat, mít nějakou budoucnost. Tihle lidé zestárnou a nebudou mít nic.“

Čtěte také

V Německu proto funguje dobře známý systém státních poraden. „Lidé okamžitě vědí, kam mají jít. Pomůžou vám tam komunikovat s bankou, máte pak jistotu, že váš dluh nespadne inkasní agentuře, která jej ještě navýší. V tom stejném baráku vás pošlou ještě třeba k psychologovi, když potřebujete. Proberou s vámi vaše zaměstnání, popřípadě pomohou shánět nové. Snaží se vás zařadit zpátky, řeší i vaši rodinu, zkrátka tu situaci krotí komplexně, jejich zájmem je, aby vám co nejrychleji pomohli zpátky. To by nás jako společnost mělo všechny zajímat nejvíc.“

Děláme jen svoji práci

Culková zdůrazňuje, že chyba není jen na straně exekutorů. „Ti nás koneckonců mohou odbýt jen okřídleným ‚Děláme jen svoji práci‘. Celý systém je nastavený špatně. Aby mohl fungovat líp, musel by stát nejprve definovat příčiny, chtít omezit fungování lichvářských společností, celého obchodu s chudobou. Pokud tu máme milion lidí, kteří skončili takhle, tak je opravdu potřeba udělat si výzkumy toho, co to je za lidi, jak a proč se do téhle situace dostali. Udělat si prostě důkladnou analýzu a pak teprve objednávku toho, co s tím chceme dělat.“

Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.