Režisér Petr Zelenka: Téma mnichovského komplexu je málo zábavné, a tak se o něm nesmí mluvit

20. říjen 2015

„Některá témata jsou tabu ne proto, že by vám je někdo zakazoval, ale protože jsou málo zábavná. V zábavové společnosti, která na zábavu redukuje všechnu kulturu, se o něčem vyprávět nesmí. Mnichov má přesně tohle stigma, já jsem tohle tabu porušil a zároveň jsem se kolem toho tématu snažil vystavět několik humorných historek,“ říká Petr Zelenka o svém novém filmu Ztraceni v Mnichově.

Režisér Knoflíkářů, Roku ďábla nebo seriálu Terapie v rozhovoru mluvil o knize historika Jana Tesaře Mnichovský komplex, jejíž interpretace je jádrem jeho mystifikačně-komediálního filmu. Ztraceni v Mnichově nemá tradičně vystavěný příběh, Zelenka nechtěl točit o mnichovském komplexu, ale o tom, jak by s tématem mnichovského komplexu naložili čeští filmaři. Kromě zpochybňování českého výkladu mnichovské dohody se tak film soustředí na natáčení fiktivního snímku o papoušku francouzského ministerského předsedy Daladiera.

Zelenka v rozhovoru vysvětloval, proč si myslí, že se Češi v roce 1938 ve skutečnosti nechtěli bránit, z výsledku mnichovské dohody by se podle režiséra měli spíš radovat. Řeč byla i o tom, jak se pro mystifikační filmy shání herci a proč bude jeho film bavit i diváky, kterým je filmařské prostředí cizí.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.