Scéna s MaryC

O smrti rapu a sexuálním životě otroků z pohledu kulturního historika Derraise Cartera

S Derraisem Carterem jsem se seznámila na jeho přednášce v Americkém centru v Praze, mluvil tehdy o afroamerické hudbě jako o nástroji osobní i politické transformace. Tentokrát jsme v debatě zašli ještě dál.

Grime bourá hranice. Jak se potkal Smack...

Pouliční grime si mnozí spojují s Londýnem,...

Loose Lips: Politici si spojují hudební...

Frederick Sugden alias DJ Medallion...

O pořadu

Scéna s Mary C

Čas vysílání: pondělí 22:00; repríza sobota 03:00  |  Délka pořadu: 120 minut  
 
MaryC - Foto:  Český rozhlas

MaryCFoto:  Český rozhlas

Peace Unity, Love, Having Fun ... Creativity and Transformation! Kruton představuje hudbu, která mluví jazykem rapu, tedy hip hop, jeho kořeny, ale také současné proměny a nové směry. Hudbu a nové zvuky pro vás vybírá, playlist sestavuje a komentuje badatelka v oblasti groovu MaryC. Dříve Kruton, od ledna 2014 Scéna s MaryC.

Aktuálnost a otevřenost
Většinu playlistu tvoří to nejnovější z rapu, soulu, R'n'B a elektroniky, proto si pořad vymyslel škatulku křupavý hip hop a groovy budoucnosti. Kontext je důležitý, a tak se často srovnává, připomínají se kořeny a rozkládá se na samply. Scénu reprezentují 4 uši, které toho stihnou poslechnout mnoho a jsou otevřeny novým zvukům i myšlenkám. 

Rozhovory
Pátým elementem hip hopu je "knowledge" a to na Scéně s MaryC nesmí chybět. MaryC se ráda učí, a proto se ptá zkušených, odvážných i šílených. Minimálně jednou měsíčně tedy prezentuje rozhovor s nějakou výraznou osobností české nebo zahraniční hudební scény. V minulosti to byli například Suzi Analogue, Portformat, The Clonious, Homeboy Sandman, Hezekiah, Serengeti, Paul White, The Purist, B. Lewis & Miles Bonny, Napszyklat, Shabazz Palaces, Clipping, Submerse, Burney MC, Radimo, Bonus, Kyklos Galaktikos, label Ty Nikdy anebo James Bartlett z muzea MoCADA, protože vizuální stránku – módu, videoklipy a obaly desek – je třeba také zkoumat. 

KREATON
Dvakrát měsíčně je na Scéně Kreaton, který radí hudebním tvůrcům. Tuto speciální relaci o hudebním hardwaru a softwaru připravuje společně s MaryC rapper, producent a grafik Bonus aka Martin Tvrdý. Jednou měsíčně je Kreaton diskuzní, zve si hosty a otevírá témata, která většinou hudební scénu rozdělují. Kreaton připravuje také video blog.
Dalšími členy KRU jsou grafický designér a DJ Zerwox z kolektivu Okolo, pravidelný host specializující se na temný a nemocný hip hop, a kreslíř Radim Lisa, autor plastelínových portrétů hostů roku 2012. 

Tvořivost a změna
Scéna s MaryC má ve znaku rozvlněný minisyntezátor měnící se do tvaru Rubikovy kostky a slavný „Rhythm Composer“ Roland TR-808. Hledá totiž hravý a kreativnější přístup k hudební tvorbě a věří, že hudba může být nástrojem změny. 

Připojte se k naší KRU. Posílejte svou hudbu, tipy, otázky i komentáře na e-mail nebo Facebook. Těšíme se na vás. 

Pořad připravuje a moderuje: MaryC 

Historie pořadu: Pořad vysíláme od února 2011. Nahradil hiphopový pořad The Best Damn Rap Show, který připravoval hudební publicista Affro, DJ Tuco a EmDee. V lednu 2014 se Kruton přejmenoval na Scénu s Mary C. 

Záznamy starších dílů najdete v našem JUKEBOXU! 

Autor:   Mary C
Pořad: Scéna s Mary C  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí 22:00; repríza sobota 03:00  |  Délka pořadu: 120 minut  
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace