Špína13. dubna  2017 v 20:00  

Špína plná mystifikací a kontroverzí. Americký label Youth Attack oslaví 100 vydaných desek

Z přebalu alba Civilized – Chopping Block - Foto:  Youth Attack

Z přebalu alba Civilized – Chopping BlockFoto:  Youth Attack

„Mark, 19 let. Svůj život i svou smrt zasvětil snaze zničit každou špatnou chicagskou kapelu svým příšerným hlasem. V podstatě je to totální blbec,“ hlásá popisek u karikatury jednoho z členů kultovní devadesátkové kapely Charles Bronson. Nejedná se o nikoho jiného než Marka McCoye, zakladatele vydavatelství Youth Attack. To v důsledku své 22leté existence letos překročí stovku vydaných titulů. Na některé nahrávky i pikantnosti doprovázející fungování kapel na Youth Attacku jsme se zaměřili v aktuálním díle Špíny.

Youth Attack založil Mark McCoy ve svém domovském Chicagu v roce 1995. Zprvu zde vycházely především věci od jeho kapely Charles Bronson, kde zpíval a ve svých textech se nebál střílet i do vlastních hardcorových řad. Uštěpačný humor a satira ho nikdy neomrzely, takže veškeré další kapely (ať už jeho vlastní, nebo ty jím vybrané a vydávané) pracovaly v podobném duchu. Patří mezi ně i Virgin Mega Whore, kteří po použití loga vydavatelství Virgin čelili obžalobě a pokutě 60 000 dolarů, z čehož se vyvlékli změnou názvu a lakonickým prohlášením, že kapela se rozpadla. Mark McCoy totiž, kromě práce okolo labelu a kapel, vystudoval uměleckou školu a působí jako výtvarný umělec. Právě on stojí za většinou obalů desek, log kapel a celou vizuální podobou Youth Attacku. 

Kromě poslechu starších i novějších nahrávek, které na YA vyšly – ať už šlo o temný, syrový metal Grinning Death’s Head, nebo rychlý punk kapely Repos (nebo Ropes?), či antináckovské mystifikační kapely Nasty Skinz, jsme se věnovali i McCoyově nakladatelské činnosti. Na kontě má totiž tři fotografické knihy, tři vydání zinu Manners Journal a také nespočet kolaborací. Pokud chcete vědět, která kapela údajně pomočila svoje booklety a kdo další z Youth Attacku čelil obžalobě a pokutě, poslechněte si aktuální díl Špíny! 

Autor:  Judita Císařová, Honza Šamánek, Petr Wagner, Miloš Hroch
Pořad: Špína  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: čtvrtek 20:00; repríza neděle 05:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace