Prague Hacks: aplikace zlepšující kvalitu života ve městě

19. srpen 2016

„Cílíme na lidi, kteří mají nějakou úroveň IT dovedností v oblasti vývoje aplikací nebo analýzy dat. Musí to být lidé, kteří jsou hraví, mají chuť věnovat kromě své práce nějaký čas i zkoumání terénu zatím poměrně neprobádaného, a lidé, kteří rádi spolupracují s ostatními,“ popisuje zájmovou skupinu projektu Prague Hacks Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla.

Zmíněný pražský hackaton loni během necelých osmačtyřiceti hodin pomohl vzniku šesti aplikací: „Asi nejúspěšnější a nejdotaženější aplikace je mojeskoly.cz, která vznikla v reakci na poměrně bouřlivé diskuse v médiích o dostupnosti škol pro prvňáčky. Vznikl tam takový zárodek později dopracované aplikace, která zobrazuje velmi bohaté množství informací o jednotlivých školách všech úrovní na celém území České republiky, dodává Tošovský.

„Dnes se bavíme hodně o kvalitě života ve městech a bavíme se hodně o tom, jak zapojovat obyvatele více do rozhodovacích procesů o zlepšování prostředí. Právě zapojování IT, developerů, vývojářů je pro nás zajímavé v tom, že můžou pomoci přiblížit abstraktní data o tom, co se právě teď ve městě děje, která jsou jinak velmi obtížně čitelná a dešifrovatelná, a přiblížit je srozumitelným způsobem jiným obyvatelům v nějaké grafické, atraktivní formě,“ vyjádřil se k tématu využití otevřených dat náš druhý host, programový ředitel mezinárodního festivalu reSITE Osamu Okamura.

Jaká témata jsou oběma projektům blízká a opakovaně rezonující? „Řeší se často problémy, které se týkají dopravy. To je páteř městského života, aby se člověk dokázal různými typy dopravy přesouvat, a tím využívat všech možných kvalit života ve městě. Dotýkáme se určitě i kvality služeb, jako je vzdělávání, dostupnost parku, kvalita ovzduší. Stejně tak se zajímáme o boj s nerovností ve městě. To je velké téma, jak zabránit tomu, aby se lidé segregovali třeba podle příjmových skupin, protože to je věc, která dlouhodobě přináší velké problémy,“ shrnuje Okamura.

autor: Jakub Krásný
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.