Brexit očima Čechů žijících v Británii

29. červen 2016

Úspěšné referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie s sebou přináší taky spoustu otázek a potenciálních komplikací pro desetitisíce Čechů, kteří v současnosti na britských ostrovech žijí. Zeptali jsme se proto několika z nich, jak osobně rozhodnutí Velké Británie o odchodu z EU vnímají a co by pro ně osobně mohlo znamenat.

Hana, hudební fotografka

Hana pracuje už několik let v Británii jako hudební fotografka zaměřující se převážně na taneční scénu. Její první reakce na páteční výsledky referenda byly vzhledem k tomu, jak dlouho už v Británii žije, velmi emotivní.

„Je pro mě strašné zklamání, že já, jakožto člověk, který zde investoval do školství a pak tady svojí prací nějakým způsobem podporuje ekonomiku, stále nejsem vítán.“

Odchod Británie z EU má ovšem pro Hanu negativní důsledky především v její práci, která se díky omezení volného pohybu osob najednou poměrně dost zkomplikuje. Právě na příkladu hudebního průmyslu Hana poukazuje na možné velké problémy, které by brexit mohl do jejího odvětví přinést.

„Bude to problém pro všechny hudební labely, které vysílají týden co týden hudebníky do zahraničí, převážně pak po Evropě. A stejně tak bude problém booking evropských DJs do Británie. Další věcí je distribuce nosičů, merchandising.“

Saša, PR konzultantka

Saša přišla do Británie poprvé v roce 2004, kdy jako mnozí jiní Češi využila otevření pracovního trhu. Už kampaň Leave usilující o odchod Británie z EU vnímala velmi negativně.

„Ta kampaň byla příšerná, strašně špinavá, v některých případech byla založená na přímých lžích. Celá kampaň nakonec mluvila pouze a jenom o přistěhovalectví, kdy to nakonec došlo tak daleko, že jsem četla příspěvky lidí, kteří psali, že ruší cesty do střední Evropy, protože je tu válka, bída a chudoba, což třeba mě osobně uráží.“

Podobně jako Hana je Saša zainteresována v hudebním průmyslu, jelikož pracuje jako nezávislá konzultantka pro hudební nakladatelství. Vyjadřuje navíc podobné obavy a znepokojení z toho, co by to mohlo obecně pro různá kulturní odvětví v Británii znamenat.

„Panuje tu teď jenom obrovská nejistota. Nikdo neví, co bude. Libra spadla na historické minimum, což už se teď negativně projevuje, protože spousta projektů je financována v librách, a tak najednou přišly o velké množství peněz. Pro hudební průmysl to už bude úplná katastrofa, protože peníze chybí a šetří se, kde se dá. Až se všichni z téhle kocoviny probudí a začne se opravdu řešit, co se stane, tak i já se budu muset rozhodnout, co budu dělat dál.“

Marek, programátor

Marek přijel do Británie před několika lety se svou britskou přítelkyní, téměř okamžitě si našel práci a od té doby v Británii zůstal. Na brexit nemá vyhraněný názor, počká, jaké nakonec budou reálné důsledky tohoto rozhodnutí, podle kterých se zařídí, ale obecně věří, že by to nakonec možná nemusela být taková katastrofa.

„Mám plán. Jsem tu tři roky, takže mi ještě zbývají dva roky, po kterých požádám o občanství, abych právě nemusel řešit žádné problémy s cestováním, které by eventuálně mohly nastat. Pokud vím, tak teď bude nějakou dobu trvat, než se začne něco reálně dít, tak doufám, že to do té doby stihnu.“

Magda, studentka

Magda odjela před třemi lety do Londýna studovat vysokou školu, přičemž před několika dny úspěšně ukončila bakalářské studium. Osobně neskrývá rozhořčení nad tím, že by Británie z EU odešla.

„Kolem mě nikdo neví, co teď. Je to velká neznámá. Taky mě dost naštvala kampaň, která tvrdila, že my, tedy Východoevropani, akorát čerpáme benefity a že bez nás bude Velké Británii líp.“

Magda teď bude sama stát před rozhodnutím o setrvání. O tom, jestli ona sama bude chtít ve Velké Británii zůstat, či zkusí štěstí někde jinde. Brexit by podle ní mohl být nakonec důvod, proč by se mohla rozhodnout z Británie odejít.

„Musím říct, že teď po referendu se vůbec necítím být v Británii vítaná. A už delší dobu přemýšlím, že bych se odstěhovala jinam, konkrétně do Berlína.“

autor: Dominik Čech
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.