Černobyl je fenoménem posledního pracovního dne, říká fotograf Oleg Fetisov

26. duben 2016

Hostem dnešního On Air byl Oleg Fetisov, autor fotografií, které můžete až do 10. května vidět na Fakultě stavební pražského ČVUT na výstavě nazvané Černobyl 30.

Oleg Černobyl navštívil během své pracovní cesty do Kyjeva a nafotit svůj výlet považoval za přirozené, protože ukázat Černobyl dnes přispívá ke schopnosti naší reflexe minulosti.

„Nepoužíval jsem žádné filtry, nechtěl jsem, aby to v těchto dnech mělo nějaký dramatický kontext. Takže ta výstava má spíš koncept takové pohlednice. Obsahuje i detaily a to by měla být připomínka toho, jak to město bylo opuštěné a v jakém stavu to ti lidé opouštěli.“

Při našem povídání došlo překvapivě i na docela veselé momenty, třeba když Oleg popisoval, jak se snadno může stát, že radioaktivní území opustíte jenom v prostěradle. Jestli se sám bál po zamořené oblasti pohybovat, co všechno vlastně musíte podstoupit, abyste se do Černobylu vůbec dostali, s jakými lidmi se setkal, i o všudypřítomném riziku, to všechno si můžete poslechnout v našem rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.