Společnost On Air3. března  2015 v 17:20  

Člověk bez konzumace palmového oleje zachrání 5 m2 pralesa

Výroba palmového oleje v Kongu (ilustrační foto) - Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Výroba palmového oleje v Kongu (ilustrační foto)Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Ačkoliv to mnozí z nás nevnímají, všichni konzumujeme prakticky denně palmový olej. Vyskytuje se ve velkém množství potravin, v kosmetice, čisticích prostředcích nebo v biopalivech. Díky raketovému vzestupu užívání palmového oleje, který bývá někdy skrytě označován jako rostlinný, narůstají plantáže palmy olejné. Jedná se hlavně o Indonésii a Malajsii, kde plantáže způsobují obrovský úbytek tropických lesů. Povídali jsme si s Janou Klápovou, která do Indonésie vyrazila se skupinou dobrovolníků a věnovala se tamním sociálním dopadům.

Už jenom to, že se palma olejná pěstuje na tak ohromných plochách, znamená, že nahrazuje tropické pralesy. Je to i obří zátěž pro vodní zdroje, protože tato rostlina potřebuje pro svůj růst velké množství pesticidů a dalších chemických hnojiv. Vodní zdroje se tím hodně znečišťují, a pokud je v blízkosti třeba řeka, už není možné v ní rybařit,“ vysvětluje Jana Klápová celou problematiku. 

Jana Klápová se v Indonésii věnovala dopadům výroby palmového oleje - Foto: Martin Melichar

Jana Klápová se v Indonésii věnovala dopadům výroby palmového olejeFoto: Martin Melichar

Velký problém mají také místní lidé, kteří dříve na těchto plochách mívali svá vlastní pole. Přišli o ně a nemají na výběr, musí pracovat na palmové plantáži, protože nic jiného se v okolí pěstovat nedá. Tito lidé však nemají žádnou dlouhodobou jistotu. Za sezonní sběr plodů dostanou velmi málo peněz, muži mají v přepočtu kolem 2 tisíc korun měsíčně, ženy ještě o polovinu méně. 

„Neziskovky se snaží proti tomuto negativnímu trendu bojovat osvětou. Většina z nás si neuvědomuje, co způsobuje na druhém konci planety. Alespoň lehce pokročila česká legislativa v tom, že by do konce roku 2015 měly všechny výrobky ze zákona uvádět místo označení rostlinný olej palmový,“ dodává s jistou nadějí Jana Klápová. Nejlepší by podle ní bylo, kdybychom si všichni šáhli do svého vlastního svědomí a výrobky s obsahem palmového oleje přestali konzumovat. 

 

Člověk bez konzumace palmového oleje zachrání 5 m2 pralesa

Vložit na svůj web

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace