Společnost On Air14. března  2014 v 19:00  

Distrikt: Neházejte Paneláky do jednoho pytle

Stavba sídliště v Neratovicích - Foto: oficiální Facebook projektu Paneláci

Stavba sídliště v NeratovicíchFoto: oficiální Facebook projektu Paneláci

Každé sídliště je třeba hodnotit individuálně. Jedině tak je možné je dobře rekonstruovat. Šéfka projektu Paneláci Lucie Zadražilová v Distriktu komentovala mýty o panelácích, které se rozsáhlý projekt pokouší bořit. Podle ní už jsou dnes paneláky kultovní. Kromě sídlištních periferií byla v Distriktu řeč i o žižkovských vnitroblocích.

Paneláci je rozsáhlá studie, která se snaží shromáždit o sídlištích co nejvíce informací. Ghettoizace sídlišť podle Lucie Zadražilové nehrozí právě tehdy, když se bude jednotlivým místům věnovat dostatek pozornosti, české paneláky mají navíc v porovnání se západoevropskými nespornou výhodu v tom, že nebyly stavěny s úmyslem ubytovat nejchudší vrstvy. Řeč byla i o tom, jak se dá sídliště vyzdobit, vetřelce a volavky totiž zdaleka necení všichni čeští sídlištní architekti. Přesvědčení o tom, že brněnská Lesná je nejlepší sídliště v České republice, prý mýtem rozhodně není. Celý rozhovor si poslechněte tady. 

 

Neházejte paneláky do jednoho pytle

Vložit na svůj web

Jak se dá žít ve velkoměstských vnitroblocích? Vnitrobloky mohou zachránit život i celým ulicím. Jak to jde na Žižkově, zjišťovala Hanka Biriczová, rozhovor s ní zazněl v závěru Distriktu. Kromě toho byly slyšet i zprávy o cyklostezkách v Londýně nebo o návrzích pařížských kandidátek na starostku. 

Jeden z návrhů možné rekonstrukce uzavřených pařížských stanic metra - Foto: bbc.co.uk

Pořad: Distrikt  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: sobota 18:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace