Společnost On Air20. května  2016 v 15:00  

HOBOhemia je sonda do životů lidí bez domova

Petr Vašát - Foto: Barbora Linková

Petr VašátFoto: Barbora Linková

Jako hobohemia se označovala místa, na kterých se v USA od přelomu 19. a 20. století koncentrovali takzvaní hobos – městští tuláci, kteří se obvykle v létě živili jako námezdní dělníci a v zimě se snažili bez střechy nad hlavou nějak protlouct. Stejný název, tedy HOBOhemia, si zvolil i projekt, který mapuje specifický městský časoprostor českých bezdomovců.

Výzkumný projekt Sociologického ústavu AV ČR používá celou řadu inovativních postupů. Jedním z nich je například GPS trasování. „Požádali jsme naše respondenty, aby týden nosili GPS tracker. Díky tomu jsme mohli sledovat jejich mobilitu v rámci města. Po zanalyzování všech dat se dá tento výstup dobře využít i v praxi. Například při optimalizaci umístění center sociálních služeb a tak dále,“ vysvětluje sociolog Petr Vašát. 

Projekt ale mapuje třeba i to, co lidi nejčastěji na ulici přivádí. „V případě mladých se často jedná o lidi z dysfunkčních rodin. Velká pravděpodobnost, že člověk skončí na ulici, je také u bývalých klientů dětských domovů. Tam je pravděpodobnost, že se stanou bezdomovci, skutečně hodně velká,“ podotýká k této oblasti výzkumu Petr Vašát. 

 

HOBOhemia je sonda do životů lidí bez domova

Vložit na svůj web

Projekt HOBOhemia poběží ještě dva roky. Průběžné výstupy z něj se pravidelně objevují na webu http://hobohemia.eu/

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace