Společnost On Air17. května  2017 v 16:20  

Jací jsou Češi? Tolerantní ke gayům, nesnášenliví k věřícím. A škrti

Jací jsou Češi? Tolerantní ke gayům, nesnášenliví k věřícím. A škrti - Foto:  Unsplash,  CC0 License

Jací jsou Češi? Tolerantní ke gayům, nesnášenliví k věřícím. A škrtiFoto:  Unsplash, CC0 License

Jací jsou Češi v porovnání s okolními národy? Jsme ve srovnání s Polskem či Maďarskem skutečně tak liberální a tolerantní, jak si o sobě myslíme? Nebo mají pravdu spíš ti, kdo nás vidí jako rasisty a xenofoby? Alespoň částečnou odpověď nám může dát výzkum amerického nezávislého institutu Pew Research Center, na nějž jako první upozornil Josef Bouška na serveru magazínu Reportér.

Institut se ve svém velmi podrobném průzkumu zaměřil na státy střední, východní a jihovýchodní Evropy a na otázky související s náboženstvím, národní identitou a tolerancí. Jak se tedy Češi od svých sousedů liší? 

Nevěřící škrti 

Ze všeho nejméně asi překvapí fakt, že jsou Češi na čele žebříčku nevěřících. A to skutečně masivně, jsme totiž jedinou zemí ze sledované oblasti, kde převládají bezvěrci. K některé konkrétní víře se u nás hlásí pouze něco málo přes čtvrtinu obyvatel. Na druhém místě v tomto ohledu skončili Estonci, u nich je ale počet věřících dvojnásobný a v případě třetích Maďarů se hlásí k víře už téměř 80 % obyvatel. 

Nepříliš povzbudivá je ovšem informace, že podle průzkumu patříme také mezi největší škrty. Ať už se jedná o finanční dary, o dobrovolnickou práci nebo o pomoc potřebným, vždy končíme na posledních místech. Není to ovšem proto, že bychom se sami považovali za tak chudé. Ekonomickou situaci v naší zemi hodnotí totiž pozitivně více jak polovina obyvatel, což je druhé nejvyšší číslo po Kazachstánu. 

12 % nevěřících Čechů jako své spoluobčany odmítá přijmout i katolíky a 15 % pravoslavné křesťany - Foto:  Mrs Logic,  CC BY 2.0

Pozoruhodné je, že spolu s Estonskem patříme také mezi národy, které věří v dobro volného trhu. Ten podporuje 73 % Čechů, i navzdory tomu, že to zároveň znamená rozdíly mezi bohatými a chudými. Svým spoluobčanům důvěřuje pouze třetina Čechů, což je ovšem druhý nejlepší výsledek hned po Estonsku. Obyvatelé ostatních zemí jsou v tomto ohledu ještě skeptičtější. 

Tolerantní? Jak k čemu 

Ještě rozporuplnější jsou výsledky Pew Research Center v otázkách tolerance. Jednoznačně potvrzují, že například náš vztah k LGBT komunitě je – alespoň co do porovnání s našimi sousedy – skutečně vstřícný. 71 % Čechů považuje homosexualitu za společensky přijatelnou. Netolerantní ke gayům a lesbám jsou především pravoslavné země. Podobně volnomyšlenkářští jsou Češi v případě potratů či předmanželského sexu. 

Příspěvek byl součástí výběru z médií Radia Wave, který si můžete poslechnout každou středu v 15:20.

Ovšem jakmile se přesuneme na téma týkající se náboženství, jde to s tolerancí rychle z kopce. Celých 19 % Čechů totiž odpovědělo, že by nebyli ochotni za své spoluobčany přijmout židy. To je nejhorší výsledek po Arménii, Litvě a Rumunsku. Tolerantnější než Češi byli vůči židům dokonce i bosenští a kazašští muslimové. Zde je ovšem třeba podtrhnout jednu důležitou věc: celý výzkum Pew Research Center se primárně soustředil na odpovědi týkající se religiozity a náboženství (celkem 235 stran). Kontext byl tak jednoznačně zasazen do náboženského, nikoli rasového kontextu. Výsledky tedy i v případě židů vypovídají patrně spíš o xenofobním antiklerikalismu pětiny české populace než o sklonech k rasové nenávisti. 

12 % nevěřících Čechů jako své spoluobčany odmítá přijmout i katolíky a 15 % pravoslavné křesťany - Foto: Stock Exchange

12 % nevěřících Čechů jako své spoluobčany odmítá přijmout i katolíky a 15 % pravoslavné křesťanyFoto: Stock Exchange

Do kontextu uvádí toto téma další výsledky. 12 % nevěřících Čechů jako své spoluobčany odmítá přijmout i katolíky a 15 % pravoslavné křesťany. Ještě výrazně vyšší je nechuť vůči muslimům. Dvě třetiny obyvatel odmítají přijmout muslimy za svoje občany a jen něco málo přes 10 % si umí představit, že by se stal muslim členem jejich rodiny. 

Polovina Čechů nelpí na demokracii 

Příliš povzbudivý není ani vztah Východoevropanů k demokracii. Jen necelá polovina Čechů věří, že je demokracie nejlepší možná forma vlády, 27 % soudí, že za některých okolností je lepší nedemokratická forma vlády, a 22 % obyvatel je to úplně jedno. V tomto výsledku Češi ovšem nijak nevybočují z měřeného vzorku, pouze Řekové si jsou demokracií jistí. Za nejlepší formu vlády ji považuje 77 % obyvatel. 

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace