„Nechci do politiky, chci víc času na čtení,“ říká nový šéfredaktor Finmagu Michal Kašpárek

19. leden 2017

„Na nabídku nové práce jsem kývl, protože byla netradiční. Dostal jsem možnost ne víc psát, ale víc číst. Prozkoumávat zahraniční média, zjišťovat, co bychom mohli přeložené vydat, editovat články českých autorů, to se mi líbilo,“ vysvětluje známý brněnský novinář, který v minulosti přispěl k založení Žít Brno. V současnosti chce proměňovat českou žurnalistiku k lepšímu.

„Směr, kterým šel webový Finmag, se mi zamlouvá. Je to magazín profilující se jako pravicový, ale liberálně. To znamená, že tam nepíšou Jaklové, jaké to bylo, když ženy neměly volební právo. Vycházejí tam dobře vyargumentované články. Tento směr bych rád držel a okořenil novými autory. Už v příštích týdnech to na webu půjde poznat,“ vysvětluje kariérní rozhodnutí a budoucí směřování Finmagu jeho nový šéfredaktor.

Michal Kašpárek v minulosti publikoval i na Radiu Wave. Jako výrazný předěl v historii české porevoluční žurnalistiky vnímá poslední velkou ekonomickou krizi. K aktuálním tématům, jako jsou post-pravda, fakenews a propagandistické weby, má odstup: „Post-truth éra mi přijde jako přehnaný termín. Post-pravda sice získala jakousi cenu pro slovo roku, ale upřímně – nepřijde mi, že by pravda začala být méně důležitá. Připadá mi, že ten problém trvá už hodně dlouho. Možná se trochu zvýraznil kvůli propagandistickým webům. Ale nepřijde mi to jako nic nového.“

V rozhovoru si můžete také poslechnout, proč je podle Michala Brno tak specifickým a potměšilým městem, o jeho nové knize a o zbytečných původních seriálech České televize.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.