Palác Stromovka: Co nejvíc obchodů na co nejmenší ploše

25. září 2015

Ve Veletržní ulici na pražské Letné se může začít stavět, po několika letech zmizí díra v zemi přichystaná pro stavbu obchodního domu Palác Stromovka. Společnost Lordship je sice stále ve sporu s městskou částí, podle které současná podoba projektu porušuje nájemní smlouvu, magistrát ale investorovi nedávno potvrdil stavební povolení. Dům, jehož design je pro značnou část architektonické obce banální architekturou připomínající 90. léta a pro značnou část letenských obyvatel nechtěným sousedem, který do okolí nezapadne a přivede další dopravu, se podle investora stane lokálním centrem.

„Jeden ateliér to nakreslil tak, aby to prošlo přes územní plán a územní rozhodnutí, druhý to ofasádoval, aby se to líbilo na ‚vizoškách‘,“ říká kritik architektury Arch Vader. Budovu obchodního centra původně navrhl ateliér ADNS, Lordship však posléze na projektu nechal pracovat architekty z legendárního SIALu. Podle vyjádření SIALu jde především o projekt předchozího ateliéru, kontaktní telefon uvedený na webu ADNS je už několikátý den nedostupný.

Čtěte také

Palác Stromovka je v Praze asi nejznámějším příkladem lokálního boje s investorem velkého komerčního projektu. Snaha zastavit realizaci obchodního domu, na které se Lordship dohodl s bývalým vedením radnice, iniciovala před několika lety vznik sdružení Letná sobě. Posléze vzniklo hnutí Praha 7 sobě, které na podzim vyhrálo volby. Jak dnes uvádí městská část na svém webu, „dvě volební uskupení (Praha 7 sobě a Pro7), která trvala na dodržení platné nájemní smlouvy, dostala ve volbách 2/3 mandátů“. Pro Prahu 7 byl Palác Stromovka velkým volebním tématem. A volilo se proti němu.

„Stavbě v tuhle chvíli nic nebrání, může začít každým dnem. Během dvou nebo tří týdnů doufáme, že se k dohodě s městskou částí dobereme,“ říká ředitel Lordshipu Václav Matoušek. Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského radnice s investorem stále diskutuje o památníku obětem holocaustu, který se společnost zavázala postavit – podle nájemní smlouvy má být podoba památníku výsledkem mezinárodní soutěže, která neproběhla.

03479575.jpeg

Dalším problémem je fakt, že projekt nepočítá s umístěním bytů. „Byty v tom objektu nejsou. Pro nás je ale důležité, aby ta stavba byla multifunkční a variabilní, aby bylo možné ty funkce v čase obměňovat. Aby budova, až ji za nějakých 90 let dostaneme do majetku, byla použitelná, bydlet se bude vždycky.“ Podle Matouška investor soutěž uspořádá, byty prý v budově být nesmí. „Jen díky tomu ten projekt dostal stavební povolení,“ říká Matoušek, podle kterého chtějí mít v Lordshipu z nového obchodního domu lokální centrum pro obyvatele „sedmičky“ a přilehlého okolí. „Lidé budou mít své centrum, kde si vyřídí nákupy, ideálně si i vyzvednou poštu, doufejme, že najdeme i řešení pro radnici, že člověk bude moct navštívit úřady, úřadovnu policie, svého lékaře...“

Architektuře se věnuje také pořad Bourání a veřejnému prostoru Distrikt. Podívejte se!

Architektonicky je to banální tvar, kvádr s válcem na střeše, postmoderna, nenáviděný styl 90. let, plný nesourodých geometrických tvarů. Další problém je to, že ten dům nekomunikuje se svým okolím, má vjezd na parkování, hlavní vstup a to je všecko. Je tam minimum oken, jako by říkal, že ulice a to, co je okolo, ho nezajímá. Zajímá ho jen to, co je uvnitř, a to je maximum obchodů,“ říká Arch Vader. Dům je podle kritika vyprojektován tak, aby se na parcelu vešel co největší objem – co nejvíc obchodů na co nejmenší ploše.

Čtěte také

„Problém je i v tom, jak architekti projekt prezentují lidem,“ dodává autor facebookového profilu Archwars. „Existuje původní vizualizace, na které je vidět, že ta svatba je opravdu špatná, pak to ale někdo projede 3DMaxem a VRay renderem, dá tam stromy a rozesmáté obličeje a najednou se to má líbit. Když se na to ale podíváte bez těch serepetiček a šťastných lidí, tak je to zoufalý, nazývat tohle palác je naprostý fail.“

Námitky vůči přílišnému objemu budovy, která prý nezapadá do svého okolí, a také obavy, že velký obchodní dům přivede do oblasti víc dopravy, byly po celou dobu vleklého sporu slyšet nejčastěji. Radnice uspořádala od podzimu několik veřejných debat, při kterých se auditorium letenského Technického muzea vždy zaplnilo celé, padaly desítky dotazů, námitek i urážek projektu. Málokteré městské téma dokázalo přitáhnout tak silný zájem veřejnosti. Letenští mají obavy, že čtvrť přijde o svoji dnešní pohodovou atmosféru, nakupovat se tu chodí pomalým tempem do menších obchodů na třídě Milady Horákové. Jiným vadí provizorní stav – díra v zemi vyhloubená na pozemku za Parkhotelem.

03301994.jpeg

Česko má v porovnání s ostatními zeměmi střední a jihovýchodní Evropy nejvíc obchodních center na počet obyvatel. Nakupuje se v nich už i v menších městech jako Mělník, kde nežije ani dvacet tisíc lidí. Na pražské Letné mají v budoucnu vzniknout další dvě nákupní místa – u stanice metra Vltavská a u stadionu Sparty.

 

Palác Stromovka. Po pražském metru tu máme další dům, který je starý ještě dřív, než se postaví. Byl vyprojektován před...

Posted by Archwars on 12. září 2015
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.