Permakulturní zemědělství by na jídelníček dostalo zelené listy, ořechy a sušené plody

Permakultura využívá vedle selského rozumu i tradiční zkušenosti farmářů nebo nové technologie - Foto:  PermaKulturgut.de,  Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

Permakultura využívá vedle selského rozumu i tradiční zkušenosti farmářů nebo nové technologieFoto:  PermaKulturgut.de, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

Systém udržitelného, bezúdržbového a soběstačného pěstitelství má většina lidí spojený s drobnými zahrádkáři. Ohleduplný a ekologický přístup ke krajině by se ale podle Evy Hauserové ze spolku Permakultura (CS) dal aplikovat i na celou zemědělskou produkci. „Produktivita lesních ekosystémů je větší než produktivita zoraného pole. Naučili bychom se jíst zelené listy, sušené plody a ořechy.“

V současné době využívá permakulturní zemědělství vedle zahrádkářů jen omezený počet větších farem. Jejich produkce se snaží být v souladu s přírodou a jejími principy, klade důraz na udržitelnost půdy pro další generace, ale v porovnání s klasickým způsobem pěstování je menší. „Farmy většinou pracují s trvalými porosty, se stromy a lesy. Problém je s obilím, existují sice bezorebné metody, ale nedaří se dosáhnout výtěžku tolika obilí, kolik jsme zvyklí. Otázka je, jestli člověk potřebuje obilí,“ přibližuje Eva Hauserová odlišný přístup ke spektru vypěstovaných plodin. 

Eva Hauserová - Foto: Barbora Linková

Eva HauserováFoto: Barbora Linková

Permakultura využívá vedle selského rozumu i tradiční zkušenosti farmářů nebo nové technologie. Podle Evy není nic zakázáno, ideální je v podstatě nedělat „nic“ – jednou z ambic permakulturní krajiny je fungovat v podstatě bez údržby. „Když to nejde jinak, přichází na řadu třeba bagr. Ten vyhloubí jezírko nebo udělá terasu,“ uvádí Eva příklad. „Přírodní okrasná zahrada potřebuje méně údržby, než když chcete užitek. Když napodobujete les, vytváříte tzv. jedlý les, který udržujete ve stadiu, kdy není úplně vzrostlý. Z lesa, který dosahuje úplně zralého stavu, byste se nenajedli. Necháváte tam proto světlejší místa, kde pěstujete například plodové zeleniny,“ vysvětluje Eva Hauserová a dodává, že úplně bez údržby to ale nejde nikdy. 

Poslechněte si celý rozhovor. 

Pořad: On Air  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pondělí-pátek 8:00-18:00 a 19:00-20:00; víkend 8:00-12:00 + 14:00-18:00 + 19:00-20:00  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace