Společnost On Air19. května  2017 v 17:20  

V šestnácti jsem se nenáviděla, Nevinnost nedokážu ohodnotit doteď, říká herečka Anna Linhartová

Šimon Holý, Anna Linhartová a Hanka Biriczová v pořadu Kompot - Foto: Barbora Linková

Šimon Holý, Anna Linhartová a Hanka Biriczová v pořadu KompotFoto: Barbora Linková

Je jí třiadvacet a vrstevníci ji znají hlavně jako Amálii, studentku filmové vědy ze seriálu Semestr, který loni v říjnu uvedla internetová televize Stream. Na publikum a autory vlastní generace, kteří umějí pracovat se současnými tématy, si ale musela počkat, svoji první velkou roli dostala už v šestnácti. Tehdy už se pár let učila anglicky podle prvních youtuberů.

Poprvé ji obsadil do filmu Nevinnost Jan Hřebejk. „Objevil“ tehdy i bývalého vyhazovače a do té doby herce menších rolí Hynka Čermáka, kterému sekundovala Anna Geislerová. Linhartové tehdy recenzenti tolik pozornosti nevěnovali, byť o její Olinku šlo v příběhu především. Na mediální nezájem si ale přesto nemohla šestnáctiletá „zrzavá dcera Jitky Asterové“, která ve filmu hrála ve spodním prádle, stěžovat. 

Přihlaste se k odběru podcastu pořadu Kompot!

Svoje první natáčení si ale moc neužívala. „Byla jsem z toho strašně vystresovaná a sama se sebou nespokojená. Zpětně se na to koukám asi objektivněji, vidím se jako dítě a bylo to vlastně roztomilé. Tehdy jsem se ale nenáviděla. Nic lepšího jsem si přitom nemohla přát,“ říká absolventka Pražské konzervatoře. Dnes si scénáře pečlivě vybírá a na roli se během natáčení stoprocentně soustředí. „Musím sama věřit tomu, co říkám. Během hraní bych se měla cítit, jako když mluvím pravdu v rozhovoru.“ 

Soap opery ne

Nepase po konkrétních rolích, ale zajímá ji, jak je postava napsaná, jestli dává smysl a zda se dá do příběhu ve scénáři „spadnout“. „Nevinnost byla v tomhle jiná, protože to byla moje první věc. Neuměla jsem v té době ještě ohodnotit, jestli se mi scénář líbí. Brala jsem to tak, že mi roli nabídnul tenhle supr člověk a hrají v něm tihle supr lidi, a neměla jsem svůj vlastní názor. Nemám ho doteď.“ Jako šestnáctiletá tehdy v rozhovoru řekla, že by si jednou přála scénáře psát sáma. „V šuplíku se mi od té doby nic neobjevilo, takže to se nevyplnilo. Zjistila jsem, že si neumím přepsat ani repliku. Jsem prostě taková loutka,“ poznamenává sebeironicky. 

Anna Linhartová ve filmu Nevinnost (2011) - Foto:  Bontonfilm

Po Nevinnosti následovala role v halucinogenní komedii Cesta do lesa Tomáše Vorla, romantické drama Pohádkář Vladimíra Michálka nebo komerčně úspěšná Padesátka Vojtěcha Kotka. Jí samotné ale nepřipadá, že by natáčela zase tak moc. Mnoho rolí taky odmítá, hlavně v televizi, kde přišly samozřejmě nabídky i do těch nejsledovanějších soap oper. „Nevím ani, jaké to byly postavy. Nechci točit kvůli penězům, když ještě nemusím. Neživím nikoho jiného než sebe, takže o rohlících budu sama,“ krčí rameny. O prázdninách ji čeká dvoudílný historický film Davida Ondříčka Dukla 61. V Experimentálním prostoru NoD hraje v autorské inscenaci o teroristických útocích v Evropě. Jmenuje se Ve dne v noci a napsala ji její kamarádka Kasha Jandáčková, nedávno oceněná Cenou Evalda Schorma. Letos také natáčí kriminální seriál Druhá šance, znovu s Vladimírem Michálkem, o kterém mluví jako o „citlivém pohodáři“. 

Chybí tu český BoJack

Na českých obrazovkách jí chybí hlavně animovaný seriál pro dospělé. Jejím nejoblíbenějším je totiž příběh o věčně zpitém koni v existenciální krizi – BoJack Horseman od Netflixu. Animovaná videa s komediálním základem vyhledává i na YouTube, který sleduje už deset let. 

„Začala jsem s Ryanem Higou anebo Community Channel, který mám asi pořád nejradši. Dělá ho neuvěřitelně vtipná Australanka. A potom se dívám na Jack’s Films. Tenhle Američan nedělá nic zvláštního, má takové svoje pořádky a je vtipný,“ doporučuje svoje nejoblíbenější kanály. České youtubery ale moc nesleduje. „Bratr mi pustil Fattyho Pillowa a je zábavný, jednou za půl roku si dám tři videa, ale po chvilce je toho na mě moc.“ 

Anna Linhartová - Foto: Barbora Linková

Anna LinhartováFoto: Barbora Linková

YouTube si doma pouští mnohem častěji než televizi, protože ji baví kratší stopáže. „Byla jsem jednu dobu závislá na britském seriálu Doctor Who a potom jsem se na něj musela přestat dívat, protože bych nedělala nic jiného. Teď je pro mě maximum dvacet minut na díl.“ 

Spíš šéfkuchařka než scenáristka

Společenské rubriky o Anně Linhartové píšou stále a monotematicky: občas s někým chodí, pak se s ním rozejde a taky sobě i jemu ráda vaří. Není v tom ale žádná sexistická podlost. „O vaření miluju mluvit nejvíc na světě,“ přiznává a dodává, že by jednou chtěla studovat aristologii a stále čeká, kdy se obor o vysoké gastronomii v Česku otevře. Na podzim vydává první kuchařku s trochu negurmetským konceptem – z jedné strany budou zdravá jídla a z druhé strany „prasácká“.  

Svému nakladatelství odmítla fotografa a food stylistu a raději si najala kamarádku. „Nechci na jídlo stříkat umělou šlehačku, i když je třeba na fotce hezčí. Nejdůležitější je, aby vypadalo reálně.“ I když sama kuchařské show zbožňuje, pořad určitě nechystá. „Neumím mluvit sama za sebe a vlastně ani nemám ráda, když mě v kuchyni někdo pozoruje. Pořad o vaření by nebyl o vaření, ale spíš o tom, abych byla v televizi, a o to mi nejde,“ dodává mladá herečka. 

Ze seriálu Semestr - Foto:  Stream.cz

Pořad: Kompot  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: pátek 18:00; repríza středa 5:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace