Startér

Skladby VOJ & 3SKA míří na komoru. S texty, které jim píše kluk z náplavky

Duo VOJ & 3SKA se v červnu ocitlo mezi třemi finalisty Startéru 2017. I když Vojta s Ondrou těsně nedosáhli na cenu, nadchlo je, kolik lidí jejich práci podporuje. Teď se ale chtějí zavřít ve studiu a konečně natočit pokračování debutového EP Inspire,...

Kyófú je skládka všeho. Než přijdu na to,...

Kyófú nás nadchnul letos v lednu, když...

Startér vyrazil na Slovácko. Za Besedou...

Česko má svůj Hobitín. Nachází se ve...

Hlasujte pro soutěžící Startéru

O pořadu

Startér

Čas vysílání: každé pondělí v 20:00; repríza v sobotu v 13:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 
Startér moderují Jonáš Zbořil a Jakub Johánek - Foto:  Český rozhlas

Startér moderují Jonáš Zbořil a Jakub JohánekFoto:  Český rozhlas

Startér je hledač talentů Radia Wave. Pomáháme kapelám, které se nebojí mobilizovat své fanoušky, ale i těm, co odjakživa nenávidí clickbait. Se Startérem můžete hrát na nejlepších festivalech, nebo nahrát skvělou desku. Vítězem Startéru pro rok 2017 je kapela Silver Springs, zahrát na festivaly jsme poslali zpěvačku Zagami Jericho, producenta Francoise Svalise a mnoho dalších.

Startér je talentová platforma, která důkladně prozkoumává všechna zákoutí domácí scény, hledá nové hudební projekty a pomáhá jim prorazit – ať už s pomocí odborné poroty, nebo díky hlasům posluchačů. Elektroničtí producenti, songwriteři, garážové kapely, všichni domácí interpreti hrající původní, originální hudbu mají skrze Startér možnost dostat se do éteru Radia Wave. Mohou tak získat místo v denním playlistu, ukázat svůj talent naživo přímo ve studiu nebo se objevit v line upech festivalů jako je Pohoda nebo Beseda u Bigbítu. Koncertovat se Startérem mohou ale i na Stagei Radia Wave v rámci festivalů United Islands of Prague, večerů Free Mondays v Roxy nebo na letní sérii Startér Showcase. Hlavní cenou posluchačské části Startéru je 50.000,- Kč na natočení vlastní desky pod záštitou Radia Wave.  

Hlasování posluchačů 

Pořad Startér, vysílaný na Radiu Wave v pondělky od 20.00 do 21.00 hod., pouští každý týden sedm českých tracků a k nim přidává dvě či více novinek. O týdenním pořadí skladeb rozhodují svým hlasem posluchači, pro svého favorita mohou kliknout denně pouze jednou z jedné IP adresy. Hlasování se otevírá v pondělí po odvysílání pořadu (tj. ve 21.00 hod. a uzavírá se tentýž týden v neděli ve 22.00 hod.. Každý track může být ve Startéru maximálně sedm po sobě jdoucích týdnů. Do červnového semifinále postupuje 20 skladeb s celkově nejvyšším počtem hlasů. Porota z nich pak vybere tři, které postupují do finále. O vítězi pak v hlasování opět rozhodují sami posluchači. 

Pošlete track do Startéru: starter@rozhlas.cz

Hlasování poroty aneb Divoká karta 

Kromě posluchačů si své talenty vybírá i porota Startéru, a to tím, že hudebnímu projektu dá Divokou kartu. Karta slouží jako vstupenka do seznamu pro line-upy hudebních festivalů jako je Pohoda, Beseda u Bigbítu nebo třeba United Islands of Prague. Vyhlášení účastníků festivalů probíhá souběžně s vyhlášením hlasování posluchačů. 

Startér Studio Showcase 

V letní části Startéru se přemístíme na pódia letních akcí, hrát ale budeme i u nás ve studiu. Startér Studio Showcase bude představovat nejzajímavější projekty sezóny, čekají vás živé koncerty i debaty nad stavem české scény nebo ohybností trsátek. 

Koho jsme už nastartovali? 

Aid Kid se Startéru zúčastnil v sezóně 2013 / 2014, ze soutěže si ho hudební redakce vybrala i do denního playlistu Radia Wave. Za Startér si Aid Kid zahrál na festivalu Pohoda a chvíli poté se stal vítězem posluchačského hlasování hudebně exportního projektu Radia Wave Czeching. 

Porotu Startéru 2016 / 2017 tvoří Aid Kid, Marie Kieslowski, Pavel Uretšlégr (Beseda u Bigbítu, Vinyla), Josefína Pleslová (Strobo), Matwe Kaščák (Pohoda), Jonáš Zbořil a Jakub Johánek (Startér).

Pandoo zvítězil v sezóně 2015 / 2016 v posluchačské části Startéru. Zároveň byl porotou vybrán jako reprezentant na festivalech Pohoda, United Islands i Beseda u Bigbítu. Svatou trojici doplnil i o Colours of Ostrava a nadchnul celé Československo. V současné době chystá desku s producentem Tomášem Havlenem. 

Dalekko svůj první singl, Nechoďte ještě spát, záměrně nepromovali. Startér si ho ale všiml a poslal přes kopce až směrem do Trenčína na Pohodu. Chvíli poté zahrála pětice melancholických třicátníků i na United Islands a se svou debutovou deskou na podzim získali Dalekko zaslouženou nominaci na Objev roku v hudebních cenách Vinyla. Stejně jako vítězný Aid Kid. 

Killiekrankie byli v sezóně 2015 / 2016 vybráni k účasti na festivalech Pohoda, United Islands of Prague, Beseda u Bigbítu. I oni se objevili na Colours of Ostrava a v současnosti se bezpochyby dají počítat mezi výrazná jména domácí elektronické a taneční scény.  

Pravidla soutěže Startér 2016/2017 

- Pořadatelem soutěže je Český rozhlas, který byl zřízen z. č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, se sídlem Vinohradská 12 Praha 2 120 99, IČ: 45245053, stanice Radio Wave se sídlem Vinohradská 12 Praha 2 120 99.
- Soutěž Startér (dále jen „soutěž“ nebo jen „Startér“) probíhá na území České republiky v období od 3. října 2016 do 19. června 2017. 

Účast v soutěži 

- Do Startéru se může přihlásit hudební projekt, který se prezentuje jako česká kapela, tzn. cítí se být součástí české scény, část jeho členů má české občanství a k dispozici také český bankovní účet. O tom, zda je projekt začínající, či už plně etablovaný, rozhodují tvůrci projektu.
- Účastí ve Startéru soutěžící bez výhrad přijímá tato pravidla a zavazuje se je dodržovat.
- Hudební projekty nesplňující podmínky účasti v soutěži nebo jednající v rozporu s pravidly nebudou do soutěže zařazeny, pokud se ukáže, že tento projekt se i přes uvedené stal výhercem, ztrácí nárok na výhru.
- Soutěže se nesmějí účastnit zaměstnanci ČRo a osoby ve smluvním vztahu s ČRo, jejich rodinní příslušníci a osoby blízké.
- Zájemce o účast ve Startéru se do soutěže zapojuje zasláním skladby na e-mailovou adresu starter@rozhlas.cz. V příslušném ročníku soutěže se projekt může přihlásit pouze jednou. Spolu se zasláním skladby do soutěže je soutěžící povinen uvést informace o skladbě, jako jsou název interpreta a název skladby, krátkou biografii a foto.
- Zaslané skladby nesmí obsahovat vulgarismy ani reklamu a musí být původní. Soutěžící zasláním skladby do soutěže prohlašuje, že je autorem skladby, neporušuje práva třetích osob a že zveřejněním a užitím skladby Českým rozhlasem jemu ani jiným osobám nevzniknou žádné nároky z titulu porušování práv duševního vlastnictví.
- Skladby musí být do soutěže zaslány ve formátu mp3 / 320 Kbps.
- Český rozhlas si vyhrazuje právo vybírat skladby do vysílání podle svého uvážení, přičemž hodnotícími kritérii jsou mimo jiné originalita, progresivita, atmosféra skladby i textů.   

Hodnocení soutěžních příspěvků 

- Každý týden je na základě výběru Českého rozhlasu ve vysílání Startéru odvysíláno celkem 9 skladeb, pro které mohou posluchači hlasovat.
- Hlasování posluchačů: Hlasování se uskuteční prostřednictvím kliknutí na příslušnou skladbu na internetové adrese http://www.rozhlas.cz/radiowave/starter. Z 1 IP adresy lze hlasovat pouze jednou denně pro jednu skladbu. Hlasování je otevřeno vždy ihned po odvysílání daného vydání Startéru, tj. od pondělí od 21.00 hod. do neděle 22.00 hod. téhož týdne.
- Na základě počtu obdržených hlasů je vytvořen playlist následujícího kola Startéru, kdy do dalšího kola postupuje 7 skladeb s nejvyšším počtem získaných hlasů a k tomu jsou nasazeny 2 novinky.
- Skladba může být v soutěži maximálně 7 po sobě jdoucích týdnů.
- Do semifinále posluchačské části postupuje 20 skladeb s nejvyšším celkovým počtem hlasů (pokud se počty hlasů na posledním postupujícím místě shodují, postupují z daného místa všechny projekty), z těchto skladeb vybere porota tři, které postupují do finále (kritéria viz výše). Ve finále opět rozhodují posluchači. Vítězem se stává soutěžící, jehož skladba získala ve finále nejvíce hlasů. Pokud se počty hlasů finalistů shodují, finálové kolo se prodlužuje o další týden.
- Hlasování poroty aneb Divoká karta: Ze všech soutěžících příslušného ročníku vybírá porota každý měsíc jeden projekt, který se začlení do skupiny, z níž se vybírají účastníci hudebních akcí (festival Pohoda, Beseda u Bigbítu, United Islands of Prague, Startér Showcase, Free Mondays Roxy).
- Divokou kartu může získat kterýkoli účastník daného ročníku Startéru, nominace není vázaná daným měsícem.   

Hlasování 

- Hlasovat je možné jednou za 24 hodin pro jednu skladbu z jedné IP adresy.
- Používání anonymizerů, proxy server a dalších praktik pro obcházení limitů hlasování je zakázáno. V opačném případě mohou být skladby, pro které je takto hlasováno, penalizovány. Zneužívání těchto praktik bude monitorováno.
- V průběhu hlasování se může uživateli objevit kontrolní prvek Captcha. Jeho zobrazení je závislé na tom, zda už byl uživatel kontrolován v daném časovém úseku. Nemusí se tak zobrazovat pravidelně.
- Započtení hlasu proběhne automaticky do několika minut.  

Výhry 

- Hlavní cenou dle hlasování posluchačů v soutěži je 50.000,- Kč na nahrání desky pod záštitou Radia Wave.
- Cenou poroty je účast na vybraných festivalech. Šanci zúčastnit se festivalů mají projekty, které v průběhu Startéru obdrží Divokou kartu.   

Vyhlášení vítězů a předání výher 

- Vítěz Posluchačské části soutěže bude slavnostně vyhlášen ve vysílání Startéru 19. června 2017 ve studiu ČRo Radia Wave.
- Nositelé Divoké karty, kteří si zahrají na některém ze spřátelených festivalů Startéru (Pohoda, United Islands of Prague a Beseda u Bigbítu), budou slavnostně vyhlášeni ve vysílání Startéru 19. června 2017 ve studiu ČRo Radia Wave.
- Pořadatel se zavazuje výherce ohledně výhry kontaktovat telefonicky nebo písemně prostřednictvím emailové adresy, kterou soutěžící poskytl pořadateli.
- Realizace předání výhry proběhne na základě dohody s výherci.
- V případě, že se do 14 dnů od vyhodnocení soutěže nepodaří Pořadateli výherce zkontaktovat, ztrácí tento výherce nárok na výhru a výhra propadá ve prospěch Pořadatele. 

Prohlášení pořadatele 

- Přihlášením do soutěže účastníci souhlasí s užitím jejich skladeb 1) ve vysílání stanice Českého rozhlasu Radio Wave, 2) na soundcloudovém účtu Startér – Radio Wave, 3) na webu wave.cz a na dalších online platformách Radia Wave.
- Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoliv v průběhu soutěže změnit její pravidla či ceny vložené do soutěže, soutěž přerušit, prodloužit, případně bez náhrady zrušit.
- Účastí v soutěži každý soutěžící vyjadřuje souhlas s tím, že Pořadatel soutěže je oprávněn užít jméno a příjmení soutěžícího a soutěžní příspěvky na webu Českého rozhlasu a ve svých propagačních materiálech spojených se soutěží za účelem svojí propagace. V takovém případě, se ČRo se zavazuje, že při každé publikaci fotografie soutěžícího uvede v popisku i jeho jméno a příjmení.
- Případně obdržené osobní údaje soutěžících budou zpracovávány pouze za účelem vyhodnocení soutěže, předání cen a statistického vyhodnocení výzkumu a poté budou zlikvidovány.
- Plné znění pravidel je k dispozici na internetové adrese www.wave.cz/starter

Sledujte www.wave.cz/starter anebo www.soundcloud.com/starter

Pořad připravují: Jonáš Zbořil a Jakub Johánek 

Historie pořadu: 

Startér vznikl v roce 2008. Původně byl vysílán jednou za čtrnáct dní. Po 3 ročnících se odmlčel a na podzim roku 2011 se vrátil jako měsíčník zpět do éteru. Pořadem provázel Tomáš Turek a Tadeáš Haager, restartovanou verzi moderují od listopadu 2013 Jonáš Zbořil a Jakub Johánek. Vítězi nového Startéru se stali 4 Dogs, Mulholland Blue nebo Pandoo. Na festivaly jsme poslali následující projekty: The Finally, Aid Kid, Vogjetgraik, Dalekko, Pandoo, Killiekrankie, Orient a mnoho dalších. 

Záznamy starších dílů najdete v našem JUKEBOXU! 

Pořad: Startér  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: každé pondělí v 20:00; repríza v sobotu v 13:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace