Děrné štítky10. dubna  2012 v 11:30  

Děrné štítky: Brýle od Google a létající batoh

Google - Foto:  Tiskové centrum Google Česká republika

GoogleFoto:  Tiskové centrum Google Česká republika

V dalším vydání Děrných štítků zjistíme, jak ze sebe udělat Supermana. Pomůže nám v tom Google a pár dalších hraček.

Googlu už je internetový a mobilní trh moc malý. Teď chce udělat díru do světa s novinkou v podobě interaktivních brýlí. Vypadají vlastně docela nenápadně. Jenom nad jedním okem je širší obruba, která ukrývá veškerou technologii. 

Chytré brýle nemají žádná skla, aspoň u prototypů na reklamních fotkách. Informace promítají na malý displej, který je ještě v zorném poli, ale přitom nepřekáží. Brýle jsou připojené na bezdrátový internet, kamera vyhodnocuje situaci před vámi a Google vám na displej posílá aktuální data. Například vám poradí, kam odbočit, abyste nezabloudili, nebo doporučí nejbližší kavárnu. 

Taky ale bude mít funkce z mobilních telefonů. Hlasovým ovládáním vytočíte číslo, pošlete mail nebo si naplánujete schůzku do kalendáře. 

Google zatím neřekl, kdy má novinka přijít na trh. Zahraniční novináři většinou spekulují, že to bude už koncem roku. Do té doby nám musí stačit reklamní video, na kterém všechno funguje až moc dobře na to, aby to byla pravda. Chcete létat? Můžete.
Vždycky jste záviděli Supermanovi, že jenom udeří pěstí do vzduchu a odletí, kam potřebuje? Teď si to můžete vyzkoušet taky. Německá firma MS Watersports vymyslela batoh, který si dáte na záda a pak už se jenom snažíte, abyste si neublížili. 

Jak naznačuje název firmy, důležitou roli má v létání voda. Batoh je totiž připojený na něco jako hasičskou hadici, která čerpá vodu a pod tlakem ji vhání do motoru na zádech. Voda pak prudce vytéká ven a způsobí, že se vznesete nad zem. 

Nebo spíš nad hladinu. Zatím to spolehlivě funguje jenom na moři. A není to zrovna levná hračka, jeden batoh přijde v přepočtu na 2,5 milionu korun. Maximální výška, do které vás originální zařízení dostane, je asi deset metrů. Létat v ní můžete necelé tři hodiny rychlostí kolem padesáti kilometrů za hodinu. Kolik stojí jeden uživatel
Sociální sítě definitivně ovládly svět, a to se projevuje i na hodnotě firem, které je provozují. Facebook má hodnotu zhruba 100 miliard dolarů a má velký náskok před svými konkurenty. I tak byste ale museli mít hodně velké prasátko, kdybyste si chtěli koupit třeba takový Twitter. Jeho tržní hodnota se momentálně odhaduje na nějakých 10 miliard dolarů. 

Za Twitterem následuje v žebříčku profesní síť LinkedIn, na které se potkávají hlavně manažeři. Její cena je asi o 400 milionů dolarů nižší než u Twitteru. Bramborovou medaili si ze souboje odnáší trochu překvapivě Dropbox, kde je jediným sociálním prvkem to, že můžete kamarádům nasdílet svoje soubory. Hodnota této firmy se vyšplhala už na čtyři miliardy dolarů. 

Když se to přepočítá na uživatele, vyjde z toho, že každý uživatel má pro Facebook cenu asi 120 dolarů. Proto vás pořád nutí, abyste pozvali do sítě i své kamarády. Můžete společně s nimi „olajkovat“ třeba tohle vydání Děrných štítků. 

Pořad: Děrné štítky  |  Stanice: ČRo Radio Wave
Čas vysílání: úterý 16:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 8. října  2015 v 14:20     Audio  rubrika: Děrné štítky

  Chytré telefony jsou klíčovou výbavou uprchlíků

  Chytré telefony v rukou uprchlíků jsou jedním z nejkontroverznějších bodů debaty o současné uprchlické vlně. Minimálně na evropských sociálních sítích. Britský deník Independent dokonce uveřejnil článek s titulkem „Jste...

   
 • 6. října  2015 v 16:20     Audio  rubrika: Děrné štítky

  Virus Wifatch je hodný. Snad

  Žijeme v době, kdy k internetu připojujeme více a více věcí. Nejen své počítače a telefony, ale i tablety, reproduktory a někteří z nás i auta, nebo dokonce ledničky. Jakkoliv je možná příjemné mít všechny své přístroje...

   
 • 29. září  2015 v 16:20     Audio  rubrika: Děrné štítky

  Když hudební streamování nezaplatí uživatelé, tak kdo?

  Podle nedávné studie Nielsen Media Research 78 procent Američanů v současnosti není ochotno platit za streamování hudby. Navíc prý v polovině letošního roku platilo v USA za hudební streamovací služby 8,1 milionu uživatelů,...

   

Anketa

 

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace